Úvod Politika Fico: Opozícia pripravuje štátny prevrat

Fico: Opozícia pripravuje štátny prevrat

Foto: archív

Opozičné strany priznali, o čo im ide. Nejde im o nič menšie, ako je štátny prevrat, ktorý znamená chaos, nestabilitu a nepokoj a nejde im o vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vyhlásil to premiér Robert Fico v reakcii na zámer opozičných strán vysloviť mu v parlamente nedôveru. Podľa Fica opozícia vníma tragickú vraždu len ako výťah k moci.

„Opozícia potvrdila, že jej vôbec nejde o vyšetrenie vraždy, ona pravdu nepotrebuje, ona už svoju pravdu má,“ povedal premiér. „Nás na rozdiel od štátneho prevratu zaujíma vyšetrenie vraždy, nikto na tom nemá taký ľudský a politický záujem, ako vládna koalícia,“ dodal.

Premiér kritizoval prezidenta Andreja Kisku, ktorý rokovania o riešení situácie v spoločnosti začal s opozičnými stranami. „Toto sú partneri, ktorých si prezident vybral. Mafián, daňový podvodník a bruselský povaľač,“ vyhlásil R. Fico, podľa ktorého ani pre prezidenta už dnes nie je dôležitý motív vraždy. Údajne mu to prezident potvrdil aj v osobnom rozhovore. „Prezidentovi je jedno, aký bol motív vraždy, nám to jedno nie je,“ konštatoval Robert Fico.

Premiér považuje iniciatívu Andreja Danka zorganizovať v piatok stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov za pozitívnu. „V piatok som nastúpený na Bratislavskom hrade a som pripravený s prezidentom hovoriť,“ uviedol. Zároveň odmietol interpretáciu Igora Matoviča, podľa ktorej premiér ľuďom medzi riadkami naznačuje, že vraždu novinára dohodli na stretnutí A. Kisku s G. Sorosom. Podľa premiéra ide o absolútny nezmysel.

V súvislosti so stretnutím zo septembra 2017 sa podľa vlastných slov pýtal len na to, prečo sa ho prezident zúčastnil bez prítomnosti zástupcov vlády alebo ministerstva zahraničných vecí. „Ak tu dnes vidíme zneužitie dvojnásobnej vraždy na politické ciele a vysokú profesionalitu, pýtame sa, či rukopis udalostí nie je písaný inde, ako na Slovensku,“ povedal.

Podľa premiéra bol úvodný opozičný útok na ministra Roberta Kaliňáka len zastieracím manévrom, keďže dnes už opozícia žiada pád celej vlády, je však pripravený rokovať s Mostom-Híd o ich predstavách o fungovaní vládnej koalície. „O Most-Híd ako o koaličného partnera stojíme,“ zdôraznil R. Fico.