Úvod Politika Fico po stretnutí s Macronom: Keď sa bude budovať jadro EÚ, Slovensko...

Fico po stretnutí s Macronom: Keď sa bude budovať jadro EÚ, Slovensko chce byť pri tom

Foto: archív

Európa potrebuje nový kurz, novú dynamiku a silnejšiu integráciu. Na tlačovej besede po rokovaní v Salzburgu so slovenským premiérom Robertom Ficom, premiérom Českej republiky Bohuslavom Sobotkom a rakúskym kancelárom Christianom Kernom to uviedol prezident Francúzska Emmanuel Macron.

“Potrebujeme novú dynamiku v Európe, chceme sociálnu a fiškálnu integráciu, aby Európa pokročila ďalej,” povedal. Plán na budovanie jadra EÚ by mal byť podľa Macrona známy do konca tohto roka. “Nemáme vopred definované, kto bude v jadre,” uviedol.

Podľa premiéra Roberta Fica sa na spoločnom rokovaní hovorilo o jadre Európskej únie. “Do konca roka musia byť jasné kontúry toho, čo to má byť,” povedal. Žiada, aby pri formovaní toho, čo má byť jadro Európy, boli všetci členovia únie. Členstvo v EÚ podľa Fica Slovensku pomohlo. Keď sa podľa neho bude budovať jadro EÚ, Slovensko chce byť pri tom.

Podľa Fica SR plní podmienky na to, aby bolo súčasťou európskeho jadra. „Toto je pre Slovensko strategický cieľ,“ zdôraznil. Tí, čo chcú v Európe napredovať rýchlejšie, by podľa Fica mali dostať takú možnosť. Je si pritom vedomý toho, že účasť Slovenska v jadre EÚ bude aj niečo stáť. “Budeme sa musieť viac priblížiť v sociálnej a obrannej politike,” tvrdí.