Úvod Spoločnosť Fico: Po žiakoch ZŠ budú mať obedy zadarmo zrejme aj stredoškoláci

Fico: Po žiakoch ZŠ budú mať obedy zadarmo zrejme aj stredoškoláci

Foro: archív

Obedy pre všetkých žiakov základných škôl a posledných ročníkov materských škôl by mali byť zadarmo od 1. januára 2019. Uviedol to na tlačovej konferencii predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Toto sociálne opatrenie strany Smer-SD sa týka skupiny detí, ktorá predstavuje zhruba 516-tisíc žiakov základných škôl a posledných ročníkov materských škôl. „Najmä na druhom stupni škôl je účasť detí na stravovaní nízka, pohybuje sa na 50 – 60 percentách,“ povedal Fico.

Každé dieťa by tak malo od štátu dostať 1,20 eura na deň na stravovanie. Za jeden školský rok je to pre jedno dieťa zhruba 120 eur. „Dokopy bude toto opatrenie stáť približne 117 miliónov eur,“ povedal Fico. V prípade, že sa obedy zadarmo v nasledujúcom roku osvedčia, strana zavedenie tohto opatrenie aj pre stredoškolákov.

V školských zariadeniach sa podľa ministra financií Petra Kažimíra vlani stravovalo 381-tisíc detí. „Vítam toto opatrenie, lebo myslím si, že bude účinné,“ povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

„My zriaďovateľom, teda mestám, obciam a cirkvám, poskytneme 1,20 eura na jedného žiaka. Tým sa naša povinnosť končí,“ vysvetlil. Ako doplnil Richter, v prípade, že školy nie sú vybavené kuchyňou, budú pre žiakov financované desiate.

Foto: archív