Úvod Politika Fico poďakoval Babišovi za 25 rokov susedského spolužitia

Fico poďakoval Babišovi za 25 rokov susedského spolužitia

Koláž: redakcia

Premiéri Česka a Slovenska Andrej Babiš a Robert Fico spolu telefonicky hovorili pri príležitosti 25. výročia rozdelenia Československa. Zhodli sa, že obe krajiny spájajú nadštandardné vzťahy. Je podľa nich dôležité, aby oba štáty spolupracovali v rámci regionálnych zoskupení aj na pôde medzinárodných inštitúcií.

Česká republika a Slovenských republika vznikli ako nástupnícke krajiny Československa pred dvadsiatimi piatimi rokmi. Po siedmich dekádach spoločného spolužitia Čechov a Slovákov (prerušeného 2. svetovou vojnou) tak uzavreli existenciu mnohonárodnostného štátu, ktorý sa v dôsledku Veľkej vojny podarilo založiť 28. októbra 1918.

Rok 2018 tak nesie hneď dvojaký veľké výročia: jesenné stovku neexistujúce republiky, od ktorej Praha aj Bratislava odvíjajú svoju štátnosť, a dvadsiate piate narodeniny jej nástupníckych útvarov – a práve o štvrťstoročie separátny existencie spolu hneď ráno telefonicky hovorili premiéri oboch krajín.

Andrej Babiš a Robert Fico diskutovali o spoločných „osmičkových“ výročiach nadchádzajúceho roka aj o vzťahu medzi oboma národmi. „Zhodli sa na tom, že obe krajiny stále spájajú nadštandardné vzťahy na všetkých úrovniach,“ uviedla hovorkyňa českej vlády Barbora Peterová. Súzvuk našli aj v potrebe spolupráce v regionálnych i medzinárodných zoskupeniach.

Fico na svojom facebookovom profile napísal, že Babišovi poďakoval za dvadsaťpäť rokov „nádherného susedského spolužitia“. „Naša krajina ukázali 1. januára 1993 celému svetu nevídaný príklad pokojného rozdelenia federálnej republiky a vzniku dvoch samostatných štátov,“ dodal.

„Telefonát sa slovenským predsedom vlády bol priateľský a veľmi otvorený,“ doplnil Babiš. Pripomenul, že 5. januára zavíta do Bratislavy, kde sa s Ficom stretne. „Je dobrou tradíciou, že nový český premiér jazdí na svoju prvú zahraničnú cestu na Slovensko.“

V podobnom duchu ako telefonát s Babišom sa niesol aj Ficov novoročný prejav. Oba štáty podľa neho dokázali, že je možné sa rozísť v priateľstve a mieri. Štvrťstoročie slovenských samostatnosti potom označil za úspešný príbeh plne demokratického štátu, ktorý rešpektuje deľbu moci a naše ukotvenie v euroatlantských štruktúrach.

Fico tiež pripomenul, že najmä po ekonomickej stránke Bratislave začiatkom deväťdesiatych rokov nikto neveril a aj na slovenské sa podľa neho po 1. januári 1993 tipovalo, kedy sa Slováci „s prosíkom vráti do federácie“. Teraz uvítal, že zamatový rozvod už spoločnosť nerozdeľuje, varoval ale pred narastajúcim nepokojom.

„Zdá sa mi, že sme nedôslední v oddeľovaní zdravého vlastenectva od politického extrémizmu,“ vyhlásil Fico a apeloval na mladých ľudí, aby nebrali demokraciu ako samozrejmosť.