Úvod Politika Fico podal demisiu, Pellegrini je šiestym premiérom od vzniku SR

Fico podal demisiu, Pellegrini je šiestym premiérom od vzniku SR

Foto: archív

Robert Fico – tak ako avizoval – skončil vo funkcii predsedu vlády SR. Svoju demisiu odovzdal do rúk prezidenta Andreja Kisku. Abdikáciu podala aj jeho vláda, ministri však budú vykonávať funkciu až do menovania nového kabinetu. Poverenie na jeho zostavenie si z rúk Kisku prevzal doterajší vicepremiér pre investície nominovaný Smerom-SD Peter Pellegrini. Ten hlave štátu doniesol 79 podpisov poslancov NR SR, ktorí nový kabinet podporia.

Peter Pellegrini je po Vladimírovi Mečiarovi, Jozefovi Moravčíkovi, Mikulášovi Dzurindovi, Robertovi Ficovi a Ivete Radičovej šiestym politikom, zastávajúcim post premiéra od vzniku Slovenskej republiky od roku 1993. Fico sa rozhodol abdikovať po dvojtýždňovej vládnej kríze, ktorú vyvolala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Najskôr odstúpil z funkcie ministra kultúry Marek Maďarič, neskôr abdikáciu ohlásil aj minister vnútra Robert Kaliňák.

Republiková rada koaličnej strany Most-Híd však prijala uznesenie, že buď sa s partnermi dohodnú na predčasných voľbách, alebo odídu z koalície. Zároveň tam bola aj veta, ktorá dala predsedníctvu mandát konať, ak sa situácia vyvinie inak. Po rozhodnutí Fica abdikovať sa tak bugárovci rozhodli v koalícii zostať.

Fico svoj odchod podmienil tromi požiadavkami: aby bol nový premiér nominovaný Smerom-SD, aby prezident rešpektoval výsledky parlamentných volieb z roku 2016 a aby rešpektoval súčasnú koaličnú zmluvu. Svojimi podpismi už vyjadrili budúcej vláde podporu všetci poslanci Mosta-Híd, Smeru-SD aj SNS. Fico bude naďalej pôsobiť ako predseda Smeru-SD.