Vrcholní predstavitelia Európskej únie a Kanady slávnostne podpísali v Bruseli vzájomnú obchodnú dohodu CETA. Dokument parafovali kanadský premiér Justin Trudeau, predseda Európskej rady Donald Tusk, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ako aj slovenský premiér Robert Fico vo funkcii predsedu Rady EÚ.

Juncker: Koniec dobrý, všetko dobré
Podpis dohody dvakrát odložili, pretože lietadlo kanadského premiéra malo technické problémy a z Ottawy odletelo s 90-minútovým meškaním. Justin Trudeau po svojom príchode do Bruselu pochválil predsedu Európskej rady Donalda Tuska za to, že k samitu EÚ-Kanada nakoniec prišlo, hoci s trojdňovým oneskorením pre predošlú neochotu belgického regiónu Valónsko podpísať dohodu CETA.

„Výborne, dobrá práca,“ citovala slová kanadského premiéra belgická televízna stanica RTBF po jeho privítaní Tuskom krátko pred začatím euro-kanadského samitu. Šéfa kanadskej vlády pri príchode do budovy Európskej rady vítal aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý zdôraznil, že „zložité veci sú zložité, ale my sme uspeli“. Šéf exekutívy EÚ krátko predtým novinárom s odkazom na dianie okolo dohody CETA povedal, že „koniec dobrý, všetko dobré“.

Podpísanie obchodnej dohody CETA prichádza po siedmich rokoch rokovaní medzi Kanadou a EÚ. Podpis ešte nie je posledným krokom z hľadiska jej definitívnej platnosti. Dohodu musia odobriť aj Európsky parlament (EP) a kanadský parlament, čo bude znamenať iba jej provizórne uplatňovanie – aspoň dovtedy, kým ju neratifikujú aj parlamenty členských krajín EÚ.

CETA JE ZAMERANÁ NA ZRUŠENIE DOTERAJŠÍCH OBCHODNÝCH BARIÉR. PODĽA OFICIÁLNYCH INFORMÁCIÍ BY MALA ODBÚRAŤ 98 PERCENT CIEL A UĽAHČIŤ OBOJSMERNÝ TOK TOVAROV.

Foto: archív
Podpisu dohody CETA predchádzali ostré protesty obyvateľstva v celej Európskej únii. (Foto: archív)

Agentúra DPA pripomenula, že v roku 2015 mala EÚ rekordný obchodný prebytok s Kanadou vo výške 6,9 miliardy eur. Podľa údajov Eurostatu bola Kanada vlani dvanástym najväčším obchodným partnerom EÚ z hľadiska dovozov a na trinástom mieste v rebríčku vývozov.

Enviromentálna organizácia Greenpeace však upozorňuje aj na odvrátenú stranu obchodnej dohody, ktorá podľa jej tvorcov oživí obchod a prispeje k mohutnému vytváraniu pracovných miest. Podľa Greenpeace CETA poskytuje príliš veľkú silu nadnárodným korporáciám na úkor spotrebiteľov.

Poradkyňa Greenpeace pre obchodnú politiku EÚ Shira Stantonová upozornila, že CETA možno ani nevstúpi do platnosti, lebo „pravdepodobne neprežije demokratickú a právnu kontrolu ratifikačného procesu“ počas nasledujúcich mesiacov. Dohodu CETA musí ratifikovať aj viacero parlamentov členských štátov EÚ, čo môže trvať aj niekoľko rokov.

Suleiman: CETA zničí našich poľnohospodárov
“V Bruseli sme spoločne podpísali Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu medzi EÚ a Kanadou. Túto dohodu som podpísal nielen ako premiér SR, ale aj ako zástupca predsedajúcej krajiny. Je to moderná a pokroková zmluva, ktorá je výhodná pre obe strany a vytvára nové príležitosti nielen pre obchod, ale aj pre investície a nové pracovné miesta,” napísal vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook predseda vlády SR Robert Fico a predseda strany Smer-SD.

PREMIÉROV OPTIMIZMUS VŠAK NEZDIEĽA JEHO STRANÍCKY KOLEGA, POSLANEC SLOVENSKÉHO PARLAMENTU A PREDSEDA VÝBORU NR SR PRE EURÓPSKE ZÁLEŽITOSTI ĽUBOŠ BLAHA.

Foto: archív
Poslanec NR SR a predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha. (Foto: archív)

“Vôbec ma prijatie dohody CETA neteší, pretože nie som zástanca typu globalizácie, zvýhodňujúceho nadnárodné korporácie a oslabujúceho sociálne funkcie štátov a ich demokratickú suverenitu,” uviedol Blaha pre portál napalete.sk.

Poslanec však dodal, že väčší problém má s dohodou TTIP s USA, pretože v dohode CETA s Kanadou sa podarilo vyrokovať viacero ústupkov: namiesto súkromných arbitráží bude fungovať medzinárodný verejný súdny systém a viaceré oblasti vrátane životného prostredia a sociálneho zabezpečenia sú vyňaté z možnosti žalovať štáty.

“Pre Slovensko je to oveľa výhodnejšia dohoda, než je tá, ktorú máme s Kanadou podpísanú od roku 2010. Ale rozumiem obavám európskych štátov, ktoré nijaké dohody podobného typu s Kanadou nemali a oprávnene sa obávajú ohrozenia európskeho sociálneho a zeleného modelu, najmä ak uvážime, že o dohode CETA sa rokovalo nedemokraticky, za zatvorenými dverami. Za kľúčové považujem zastaviť dohodu TTIP, ale opakujem, podpis dohody CETA ma vôbec neteší,” povedal Blaha.

Podpis dohody znepokojil aj podpredsedu Komunistickej strany Slovenska (KSS) Jalala Suleimana. Ten považuje CETA je jedno z troch nešťastných riešení, ktoré ohrozujú občanov EÚ. Ďalšie dve podľa neho spočívajú v dohode TISA o službách a TTIP s USA.

Foto: archív
Na dohode CETA je aj Ficov podpis, jeho stranícky kolega Blaha neskrýva, že parafovanie dokumentu ho neteší. (Foto: archív)

Ako povedal pre napalete.sk, prijatie týchto dohôd je silným argumentom v rukách tých politických síl, čo sa dožadujú referenda o odchode SR z EÚ, pričom KSS je jedným z týchto subjektov. “Ide o snahy USA a Kanady vnútiť EÚ tri obchodné zmluvy, ktoré sú pre jej občanov nielen nevýhodné, ale aj nebezpečné,” upozorňuje Suleiman.

“Všetky tieto dohody vznikli na základe iniciatívy amerických firiem a ich dcérskych spoločností v Kanade. CETA obsahuje nebezpečné ustanovenia, vedúce k zvýšeniu dovozu lacných potravín na trh Európskej únie, teda i na slovenský trh, čím príde k poslednému zničujúcemu úderu, ktorý totálne zdevastuje slovenskú poľnohospodársku produkciu.”

Suleiman spomenul aj fakt, že nadnárodné spoločnosti disponujú obrovským finančným kapitálom, niekoľkonásobne vyšším, ako je rozpočet SR. Predpokladá, že tieto spoločnosti po našom dobrovoľnom pripojení sa k dohode CETA budú mať nadradené postavenie.

“Odobrenie spomenutých dohôd je pre krajiny ako Slovensko otvorením brán do pekiel a upísaním sa diablovi. Dohoda CETA sa stáva precedensom a umožní skoré prijatie ešte nevýhodnejších a hrozivejších dohôd, medzi ktorými je rozhodne najohavnejšou TTIP,” uzavrel podpredseda slovenských komunistov.

Jalal Suleiman,Foto: Michaela Kolimárová
Podpredseda slovenských komunistov Jalal Suleiman považuje CETA za “otvorenie brán do pekiel”.
(Foto: Michaela Kolimárová)