Úvod Z DOMOVA Fico podporil Orbána: Obvinenia Bruselu proti Maďarsku sú smiešne

Fico podporil Orbána: Obvinenia Bruselu proti Maďarsku sú smiešne

Robert Fico. (Foto: archív)

Ak niekto tvrdí, že v Maďarsku sú porušované princípy právneho štátu, ako to robí v tomto prípade Európska komisia, je to smiešne, vyhlásil v interview pre maďarskú komerčnú televíziu HírTV bývalý predseda slovenskej vlády Robert Fico. Z rozsiahleho rozhovoru s expremiérom nakrúteného v rámci televíznej relácie Globál, citovali viaceré maďarské médiá.

Fico porovnal kritiku Európskej komisie proti Maďarsku so situáciou s právnym štátom na Slovensku. „Čo je potom to, čo sa deje na Slovensku? Niektorí ľudia tam zomierajú vo väzniciach a na Slovensku sme svedkami toho, ako sa ministerstvo spravodlivosti ospravedlňuje ľuďom, ktorí boli neprávoplatne odsúdení,“ pokračoval slovenský expremiéra šéf opozičného Smeru-SD.

Slovenský opozičný politik v rozhovore obhajoval kroky maďarského premiéra Viktora Orbána. Bruselský návrh, aby Maďarsku nebola vyplatená podpora Európskej únie vo výške 7,5 miliardy eur, označil za trest za to, že Orbán a jeho kabinet dôrazne presadzujú svoje predstavy, napríklad o vojne na Ukrajine.

Expremiér v súvislosti s ukrajinským konfliktom povedal, že súhlasí s Orbánovými postojmi a doplnil, že veľká časť sveta vníma tento konflikt inak ako EÚ a Spojené štáty. „Ako predseda vlády by som na Ukrajinu neposlal nijaké zbrane. Pretože kto to robí, hlasuje za pokračovanie vojny.

Nikto nemôže jednou vetou povedať, že je za mier a zároveň že dodáva zbrane Ukrajine,“ zdôraznil Fico, ktorý rovnako ako Orbán označil západné sankcie proti Ruskej federácii za kontraproduktívne.

Robert Fico v rozhovore pre HírTV: