Úvod Z DOMOVA Fico ponúkol post predsedu Smeru-SD Pellegrinimu. Ten mu listom oznámil odchod zo...

Fico ponúkol post predsedu Smeru-SD Pellegrinimu. Ten mu listom oznámil odchod zo strany

Peter Pellegrini a Robert Fico. (Foto: archív)

Predseda Smeru-SD Robert Fico ponúkol post šéfa strany podpredsedovi Petrovi Pellegrinimu. TASR to potvrdil hovorca strany Ján Mažgút, upozornil na to portál pluska.sk. Mažgút uviedol, že ponuka prišla už pred niekoľkými dňami.

Ponuku potvrdil aj člen predsedníctva Smeru-SD a poslanec NR SR Ladislav Kamenický. Dôležité podľa neho je, aby sa Fico a Pellegrini stretli a aby strana ostala pokope. „Najlepšie riešenie by bolo, aby sa strana opäť zomkla, zjednotila. Pevne verím, že k takejto dohode príde,“ povedal s tým, že na stole je nová ponuka pre Pellegriniho.

Ďalší poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák v tejto súvislosti uviedol, že vyjadriť sa musia hlavní aktéri. „Myslím si, že je potrebné, aby si sadli za rokovací stôl a rozhodli sa,“ povedal novinárom.

Podpredseda NR SR Peter Pellegrini nakoniec zareagoval listom, ktorý poslal Robertovi Ficovi. Avizuje v ňom rozchod so stranou Smer-SD a založenie novej politickej značky. Zároveň sa vzdal postu podpredsedu Smeru-SD. Oznámil to na mediálnom brífingu v Banskej Bystrici.

„Našim súperom musí byť táto vláda a nie strana Smer-SD“, vyhlásil v tejto súvislosti Pellegrini. Ako dodal, nemá v úmysle vstúpiť do nejakej už existujúcej politickej strany „Moja predstava je, že pôjdeme do založenia novej štandardnej politickej strany,“ vyhlásil s tým, že proces bude prebiehať štandardným spôsobom od zbierania podpisov občanov až po žiadosť o registráciu.

„Nikdy sa za 20 rokov politickej histórie v Smere nebudem hanbiť,“ povedal Pellegrini a poďakoval sa všetkým 15 000 členom strany. „Verím, že na mňa nezanevrú ani po tomto kroku“, povedal.

Značka Smeru patrí a bude patriť podla neho k najúspešnejším v histórii slovenskej politiky.“ Stáli sme pri všetkých integračných snahách SR“, pripomenul vstup SR do EÚ a Severoatlantickej aliancie. „Na druhej strane musíme priznať, že sme spravili chyby,“ uviedol Pellegrini. Za jednu z nich označil zahľadenosť do seba a moci. Dnes už podľa neho mnohí ľudia, ktorí v minulosti sympatizovali zo Smerom-SD, nechcú kandidovať za túto stranu.

„Po vyvodení dôsledkov sme volali po každých jedných voľbách“, konštatoval Peter Pellegrini. K sebareflexii v Smere- však podľa neho napriek tomu neprišlo. Pellegrini uviedol, že si vždy bude vážiť úspechy, ktoré mal Robert Fico, ale bude si pamätať aj chyby, ktoré urobil. „Cítil som, že sa od seba vzďaľujeme a naše videnie do budúcnosti sa diametrálne líši“, zdôraznil Pellegrini.

Na otázku, ako mieni naložiť so svojou funkciou podpredsedu NR SR Pellegrini povedal, že nemá v úmysle držať sa tejto funkcie zubami nechtami a najneskôr v septembri bude o nej rokovať so Smerom-SD. Pellegrini predčasom vyzval Fica, aby odišiel z vedenia strany. Šéf Smeru opakovane v minulosti zdôraznil, že strana potrebuje nových bojovníkov, ale nie teoretikov a „slniečkarov“.