Úvod Z DOMOVA Fico: Pravdepodobnosť predčasných volieb je vysoká

Fico: Pravdepodobnosť predčasných volieb je vysoká

Foto: archív

Predseda strany Smer-SD Robert Fico v rozhovore pre denník Pravda povedal, ako vníma súčasné rozloženie politických síl a aké sú podľa neho šance na zostavenie vlády po parlamentných voľbách. Podľa bývalého predsedu vlády začiatkom marca môže vzniknúť množstvo rôznych scenárov.

„Pravdepodobnosť predčasných volieb je vysoká. Najpravdepodob­nejšie je, že vznikne patová situácia a všetci sa budú musieť upokojiť, možno na dva-tri dni strčiť hlavu do chladničky, a až potom sa stretnúť a rozprávať, ako bude vyzerať ďalšia spolupráca.“ Fico avizuje, že strana Smer chce voľby vyhrať. „Ale ak nás vyženú do opozície, vrátime sa dvakrát silnejší, ako sme teraz.“

Pri diskusii o koaličnom potenciáli Smeru predseda strany uviedol, že v politike je aj nemožné možné. “Nikdy nehovorím nikdy. Nekomentujem, s kým idem alebo nejdem do vlády. Až po voľbách príde čas, keď sa musíme rozhodnúť,“ pokračoval v rozhovore pre Pravdu Fico.

K osobe predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča, ktorý má podľa prieskumov najväčšie šance zostavovať vládnu koalíciu zo strán súčasnej opozície, sa Fico vyjadril krátko: „Prepáčte, on je poloblázon. To je všetko, čo môžem povedať.“ Dodal, že preferenciám Smeru uškodila vražda novinára Jána Kuciaka. Fico však tvrdí, že jeho strana netancuje na hrobe zavraždeného páru ako niektoré iné politické subjekty.

„Dnes každý, kto sa niekedy stretol s pánom, ktorý je obžalovaný z vraždy, je spoločensky deklasovaný. Ale neplatí to, ak nie je zo Smeru. Napriek tomu uznávam, že to bola možno aj naša chyba,“ dodal.

Fico ďalej povedal, že od roku 2018 ponúkol iný štýl komunikácie s verejnosťou a nakoniec sa rozhodol, že dá prednosť dokončeniu volebného mandátu pred predčasnými voľbami. „Toto rozhodnutie sa dnes ukazuje ako správne.“

Fico na tlačovom brífingu v NR SR novinárom vyčítal, že sa v súčasnosti nevenujú kauzám Andreja Kisku, Borisa Kollára či Igora Matoviča. Dodal, že čaká na to, kedy Denník N a ostatné médiá napíšu o komunikácii Mariana Kočnera so šéfom spravodajstva TV Markíza, s komentátorom Aktuality.sk Dagom Danišom, so zabávačom a moderátorom Sajfom či so šéfom Bratislavského samosprávneho kraja Jurajom Drobom.