Úvod Z DOMOVA Fico: Premiér je psychopat, veď to už všetci hovorme otvorene

Fico: Premiér je psychopat, veď to už všetci hovorme otvorene

Robert Fico. (Foto: archív)

Opoziční členovia Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci chcú zvolať mimoriadne rokovanie pre situáciu v Domove sociálnych služieb (DSS) v Pezinku. Informoval o tom člen výboru Erik Tomáš na tlačovej konferencii s tým, že sa chcú pýtať na aktuálnu situáciu a opatrenia, ktoré chce vláda podniknúť

Tvrdí, že zo strany vyššieho územného celku, ako aj zo strany štátu sa konalo nedostatočne rýchlo. Predseda Smeru-SD Robert Fico dodal, že ako opozičná strana chcú klásť legitímne otázky, či ide o dôsledok pandémie nového koronavírusu, alebo zlyhanie štátu.

Podľa Fica však pri riešení situácie v domovoch sociálnych služieb zlyhala vláda na čele s premiérom a ako prvých mala testovať práve osoby z týchto zariadení, pretože práve tam sú najviac koncentrovaní rizikoví ľudia.

„Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb od 23. marca predkladala vláde súhrn opatrení pre DSS. Vláda sa aspoň jedným z týchto opatrení chcela zaoberať ešte pred Veľkou nocou, napriek tomu ho odložila z rokovania,“ povedal Tomáš s tým, že malo ísť napríklad o testovanie klientov po návrate z nemocnice. Rozhodnutie podľa neho prišlo neskoro. Tvrdí, že testovania sa stále nevykonávajú, pretože nie je vypracovaná smernica.

Dodal, že na rokovanie výboru chcú pozvať ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka a predstaviteľov asociácie. Myslí si, že Slovensko by malo zvládnuť testovať aj všetkých zamestnancov domovov, aby sa predišlo nákaze.

„Chceme odbornú diskusiu, chcem aby ten výbor aj bol o niečom,“ dodal. Upozornil, že nedostatočne vysvetlené je aj to, do akej miery platia opatrenia vyplývajúce z núdzového stavu pre DSS.

Fico poukázal aj na nedostatok zdravotníckych pomôcok v domovoch sociálnych služieb či nedostatočnú izolovanosť nakazených pacientov od ostatných. Vysvetlil, že ako opozičná strana chcú klásť vláde legitímne otázky, či to, čo sa udialo v poslednom čase v Pezinku, je len výsledok pandémie alebo dôkaz zlyhania štátu a vyššieho územného celku, ktorý je zriaďovateľom.

Fico zároveň kritizoval situáciu v súvislosti s predkladaním programového vyhlásenia vlády (PVV). „Samotný priebeh prípravy a predloženia PVV potvrdzuje, že vnútri vládnej koalície je obrovské napätie,“ podotkol.

Podľa jeho slov si chceli aj v Smere-SD dokument prečítať pred rokovaním o ňom, aby vedeli ľuďom povedať, aký bude ich postoj k dokumentu. Poukázal aj na to, že z prvej pomoci ľuďom a firmám v súvislosti s krízou ešte nevyplatili ani cent.

Na záver tlačovej konferencie sa Fico ostro pustil do premiéra Igora Matoviča. Uviedol, že veci treba pomenovať priamo, ako dieťa z rozprávky, ktoré vykríklo, že kráľ je nahý. „Premiér je psychopat, veď to už všetci hovorme otvorene. To nie je náš výmysel. To sa o ňom na Slovensku verejne hovorí,“ uzavrel.

DSS v Pezinku na Hrnčiarskej ulici je od 11. apríla v karanténe a v okolí domova je zriadené ochranné pásmo. U viacerých klientov i zamestnancov sa potvrdilo ochorenie COVID-19, niekoľko chorých už zomrelo.

V tejto súvislosti skončila vo funkcii riaditeľka domova Viola Schmidtová. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba informoval, že po skončení karantény sa uskutoční v zariadení kontrola s cieľom zistiť, či neprišlo k pochybeniam pri poskytovaní starostlivosti.

DSS v Pezinku na Hrnčiarskej ulici. (Foto: archív)