Úvod Z DOMOVA Fico: Rozbitá vládna moc v skutočnosti nechce predčasné voľby, jediná cesta je...

Fico: Rozbitá vládna moc v skutočnosti nechce predčasné voľby, jediná cesta je referendum

Foto: Pavel Kapusta

Bývalé strany koalície napriek vyhláseniam reálne nechcú, aby sa konali predčasné parlamentné voľby. Na mediálnom brífingu to vyhlásil predseda strany Smer-SD Robert Fico, jedinú reálnu cestu, ako dospieť k predčasným voľbám, vidí naďalej v referende.

„Natoľko poznáme členov rozbitej vlády, vieme, že bez referenda nebude nijaká zmena ústavy umožňujúca konanie predčasných parlamentných volieb,“ myslí si Fico, pričom sa domnieva, že situácia skôr bude smerovať k odovzdaniu moci prezidentke, možnej úradníckej vláde a konzervovaniu chaotického stavu až do termínu riadnych volieb.

Za jedinú reálnu cestu, ako vyvolať predčasné parlamentné voľby, považuje sobotňajšie referendum. „Toto referendum nadobúda po najnovších vyhláseniach obrovský význam,“ zdôraznil Fico. Preto od predstaviteľov koalície, v prípade, že to myslia s predčasnými voľbami vážne, očakáva, že vyzvú na účasť v referende. Na taký istý krok vyzval Fico i hlavu štátu.

Líder Smeru-SD zopakoval, že predčasné voľby by sa mali konať najneskôr v júni. Dočasne poverený premiér Eduard Heger považuje všetky snahy o vznik novej väčšiny 76 poslancov za uzavreté, šéf exekutívy to vyhlásil v súvislosti s definitívnym odmietnutím takejto diskusie zo strany SaS.

Premiér Heger chce diskutovať o predčasných voľbách, ako najreálnejší vidí jesenný termín. V stredu chce o termíne volieb rokovať so zástupcami OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina aj SaS.

Hnutie Sme rodina je ochotné podporiť septembrový termín predčasných volieb, naďalej však preferuje voľby v júni. Šéfka Za ľudí Veronika Remišová odmieta predčasné voľby podporiť.