Úvod Politika Fico s Putinom hovorili o Nordstreame 2 i sankciách

Fico s Putinom hovorili o Nordstreame 2 i sankciách

Foto: archív

Projekt Nordstream 2 by mohol Slovensku výrazne uškodiť, uviedol predseda slovenskej vlády Robert Fico na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve. Plánovaný plynovod Nordstream 2, ktorý by mal viesť z Ruska do Nemecka cez Baltské more, bol hlavnou témou jeho bilaterálneho rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Premiér Robert Fico spresnil, že plynovod, ktorý vedie cez slovenské územie, má prepravnú kapacitu 100 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne, ktorú v súčasnosti využívame na 60 percent. Vybudovanie nového plynovodu Nordstream by ohrozilo zisky z prepravy plynu cez slovenské územie, vysvetľuje premiér: „Ak by prestal cez Slovensko prúdiť ruský plyn na Západ, prídeme ročne o 800 miliónov eur.“

Ruský prezident Vladimir Putin povedal slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi, že verí v možnosť obnoviť predchádzajúcu úroveň obchodu medzi oboma krajinami, aj keď výmena tovaru teraz klesá. Fico tiež nevidí dôvod, prečo by mal vzájomný obchod ďalej klesať, informovali ruské tlačové agentúry. Fico poukázal na „objektívne príčiny, objektívne faktory“ terajšej situácie v hospodárskych vzťahoch, čím zjavne narážal na sankcie, ktoré EÚ uvalila na Rusko za anexiu ukrajinského Krymu a za jeho politiku k Ukrajine.

Foto: archív
Foto: archív

„Bez ohľadu na to, že bohužiaľ … už nie prvý rok registrujeme pokles výmeny tovaru, napriek tomu si myslím, že máme šancu túto výmenu tovaru obnoviť,“ vyhlásil Putin. Ruský prezident v súvislosti s touto skutočnosťou tiež poznamenal, že ráta so spoluprácou Slovenska v záujme zlepšenia „našich predovšetkým obchodno-ekonomických vzťahov s Európou“. „Náš obchod klesol takmer o polovicu,“ dodal podľa agentúry RIA Novosti.

Fico však podľa ruských médií vyjadril nádej, že „existujúce dobré vzťahy Slovenska a Ruska umožnia vrátiť ekonomické i ďalšie vzťahy“ na predchádzajúcu úroveň. Fico už v minulosti vyzýval na zrušenie sankcií, čo by privítal napríklad aj maďarský premiér Viktor Orbán, ale aj ďalší predstavitelia krajín vo východnej časti EÚ vrátane českého prezidenta Miloša Zemana.

„Myslím, že musíme efektívnejšie využívať taký inštitút, akým je naša medzivládna komisia. Myslím si, že najbližšie naše stretnutie v rámci medzivládnej komisie bude začiatkom roka 2017,“ povedal podľa agentúry TASS slovenský premiér. Podotkol, že by s Putinom chcel prediskutovať niekoľko otázok, vrátane energetických projektov.