Úvod Z DOMOVA Fico by sa proti COVID-19 zaočkovať nenechal. Nechce do seba „pchať“ chémiu

Fico by sa proti COVID-19 zaočkovať nenechal. Nechce do seba „pchať“ chémiu

Robert Fico. (Reprofoto: internet)

Účinná vakcína proti COVID-19 ešte nie je dostupná, ale internet je už teraz plný odporcov očkovania proti novému koronavírusu. Tí tvrdia, že sa nenechajú očkovať a zdôvodňujú to jeho škodlivosťou alebo jednoducho neveria farmaceutickým firmám. Expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico sa pridal do tejto skupiny ľudí.

V ankete portálu tvnoviny.sk politici odpovedali na otázku, či by sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, keď bude prístupná otestovaná vakcína a či by to odporučili aj ľuďom.

Predseda parlamentu Boris Kollár aj predseda vlády Igor Matovič odpovedali kladne a premiér ešte dodal, že sa očkovať dá, „ak bude k dispozícii bezpečná vakcína“. Rovnako sa k veci stavia europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá dá vraj očkovať nielen samú seba, ale podľa vlastných slov dá „určite zaočkovať aj svoje deti“.

Rovnako pozitívne ako členovia koaličných strán sa k veci stavia aj Vladimíra Marcinková z najmenšej parlamentnej partaje Za ľudí a pridáva sa aj novopečená šéfka strany Progresívne Slovensko Irena Biháriová.

Na opačnú stranu barikády sa postavil poslanec parlamentu a šéf Smeru-SD Robert Fico, ktorý obvinil farmaceutické firmy z toho, že na vakcínach zarábajú a sami pandémie spôsobujú.

Expremiér v ankete uviedol, že „vôbec nemá chuť dať sa zaočkovať a ‚pchať‘ do seba chémiu, na ktorej zarábajú len a len farmaceutické spoločnosti, keďže za takmer každou pandémiou treba hľadať práve farmaceutické spoločnosti“.

Predseda Smeru bol po tomto vyjadrení obvinený viacerými užívateľmi sociálnych sietí zo šírenia konšpirácií. Pripomeňme, že Svetová zdravotnícka organizácia v súvislosti s vývojom vakcíny varovala, že aj keď je tu nádej na jej úspešný vývoj, jestvuje tiež možnosť, že vakcína proti COVID-19 sa nikdy nevyvinie.