Úvod Politika Fico sa vzdal kandidatúry na sudcu ÚS. Hrozí pád vlády?

Fico sa vzdal kandidatúry na sudcu ÚS. Hrozí pád vlády?

Foto: archív

Národná rada SR nezvolila kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Na voľbe bolo prítomných 132 poslancov, 13 hlasovací lístok neodovzdali. Zo 119 odovzdaných lístkov bolo 53 neplatných a 66 platných. Vo štvrtok budú poslanci voliť opäť. Oznámili to zákonodarcovia na záver deviateho rokovacieho dňa 40. schôdze Národnej rady SR.

Poslanci volili verejne, čo Smer-SD odmietal, jeho členovia na protest odovzdávali prázdne hlasovacie lístky. Verejnú voľbu odhlasovali poslanci tesne pred voľbou. Trval na nej aj koaličný Most-Híd a SNS predtým hovorila, že s ňou problém nemá.

Robert Fico v reakcii na to ešte pred voľbou svoju kandidatúru na ústavného sudcu stiahol. Zároveň naznačil reálnu hrozbu vypovedania koaličnej zmluvy v súvislosti s postojom strany Most-Híd. „Nedá sa sedieť za jedným stolom so stranou, ktorá pred spoločnou zodpovednosťou za krajinu preferuje vlastné stranícke záujmy,“ povedal Fico na adresu Mosta-Híd.

V súvislosti so svojou kandidatúrou dodal, že jeho ambíciou bol post predsedu, nie post radového sudcu ÚS. Pokladá sa za legitímneho kandidáta, ktorý splnil všetky zákonné podmienky. Spochybňuje však systém voľby, nielen v prípade verejnej voľby kandidátov, ale aj nestrannosti rozhodnutia Andreja Kisku pri výbere kandidátov, ktorých zvolí parlament.

Naráža pritom na ambície prezidenta Kisku venovať sa aktívne politike i po skončení sa jeho prezidentského mandátu. Myslí si preto, že o nových ústavných sudcoch by mal rozhodovať až Kiskov nástupca v Prezidentskom paláci.

„Aby som ako predseda najsilnejšej politickej strany mohol aktívne vstúpiť do ďalšieho vyjednávania, aby som nevyvolával podozrenia, že ich prispôsobujem svojim osobným záujmom, rozhodol som sa, že nebudem kandidovať v národnej rade,“ uviedol Fico.

Foto: Michaela Kolimárová

Dodal, že ak sa štvrtková voľba kandidátov na ústavných sudcov neskončí zvolením dostatočného počtu kandidátov a bude hroziť paralyzovanie ÚS, existuje dosť nástrojov na zabezpečenie funkčnosti ÚS, napríklad predĺženie mandátu sudcom, ktorým sa o niekoľko dní končí funkčné obdobie.

Podpredseda Národnej rady SR Andrej Hrnčiar z Mosta-Híd nevylúčil možnosť pádu vlády a predčasných volieb pre voľbu kandidátov na ústavných sudcov. „Vždy, keď je problém, môžu byť aj pád vlády, aj predčasné voľby,“ povedal s tým, že hoci je napätie v koalícii, zo strany Mosta-Híd rozpad vládnej koalície nehrozí.