Úvod Z DOMOVA Fico: Slovensko by nemalo zasahovať do vnútorných záležitostí Bieloruska

Fico: Slovensko by nemalo zasahovať do vnútorných záležitostí Bieloruska

Robert Fico. (Foto: archív)

Slovensko by nemalo zasahovať do vnútorných záležitostí Bieloruska, uviedol vo videu na sociálnej sieti bývalý premiér a šéf Smeru-SD Robert Fico. Ako tvrdí, je potrebné nechať na Bielorusoch, aby sa rozhodli, čo si želajú.

V zahraničnej politike súčasnej vlády sa podľa Fica úplne vytráca suverenita. „Sledujeme len slepé kopírovanie cudzích názorov. Už som odsúdil násilie proti protestujúcim v Bielorusku, tak ako som ho tvrdo kritizoval pri pohľade na ulice vo Francúzsku, Španielsku a iných vyspelých demokraciách.

Do vnútorných záležitostí Bieloruska jednostrannou podporou politickej opozície by však Matovič, Korčok a ďalší nemali zasahovať,“ poznamenal Fico. „V Bielorusku vidím pokus o realizáciu modelu, ktorý sa použil na Ukrajine.

Spoločné prvky tohto modelu sme však videli aj na Slovensku, kde prišlo k hrubému politickému zneužitiu vraždy novinára a jeho pamiatky na útok proti legitímnej vládnej moci,“ tvrdí predseda Smeru-SD.

Situáciu v Bielorusku podľa neho nevyriešia ani medzinárodné sankcie proti tejto krajine. „Sankcie nikdy nefungovali a len strpčujú život ľuďom a zvyšujú napätie. S Bieloruskom treba viesť normálny politický dialóg a vyjsť mu v ústrety poskytnutím medzinárodných sprostredkovateľov.“ Podľa neho vládna koalícia na Slovensku deklasuje právny štát a demokraciu.