Úvod Z DOMOVA Fico: SNP ukázalo silu národa, netreba zabúdať ani na tragédie po jeho...

Fico: SNP ukázalo silu národa, netreba zabúdať ani na tragédie po jeho potlačení

Foto: archív

Slovenské národné povstanie (SNP) ukázalo obrovskú vnútornú silu nášho národa, netreba však zabúdať ani na hĺbku tragédie po jeho potlačení. V súvislosti so 76. výročím tejto historickej udalosti to povedal predseda Smeru-SD Robert Fico pri Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke, kde strana zorganizovala spomienku po odmietnutí zúčastniť sa na oficiálnych oslavách SNP v Banskej Bystrici s predstaviteľmi koalície.

Fico zdôraznil, že SNP bolo jednou z najvýznamnejších udalostí v novodobých dejinách Slovenska a zaradilo ho k víťazným mocnostiam po 2. svetovej vojne. Pripomenul, že okolie Banskej Bystrice má aj miesta, ktoré nepatrili k najsvetlejším v histórii, a poukázal na masové vraždy, ku ktorým prišlo po potlačení Povstania.

„Preto sme sa rozhodli prísť sem do Kremničky, lebo tu je realita 2. svetovej vojny. Tu je tá tragédia, ktorá nastala po tom, ako sa Nemci rozhodli potrestať Slovákov za to, že sa odhodlali zdvihnúť hlavy,“ podotkol s tým, že sa o tom málo hovorí. Uviedol, že práve to dáva obraz o krutej realite Povstania.