Úvod Z DOMOVA Fico: Solidarita s Českom sa neprejavuje bezdôvodnými návrhmi na vyhostenie ruských diplomatov...

Fico: Solidarita s Českom sa neprejavuje bezdôvodnými návrhmi na vyhostenie ruských diplomatov z územia SR

Foto: archív

Opozičný Smer-SD vyzýva na opatrnosť ku „kategorickým“ vyhláseniam k Rusku. Strana zároveň hovorí, že Slovensko musí poskytnúť Českej republike všetku pomoc, aby sa podozrenia súvisiace s výbuchom muničného skladu v roku 2014 v českých Vrběticiach riadne vyšetrili.

Ak sa podozrenia potvrdia, ide podľa Smeru-SD o mimoriadne vážnu situáciu. „Ak sa nepotvrdia, poslúžia len ako zámienka na eskaláciu vojenského konfliktu na východe Ukrajiny,“ vyhlásila strana v písomnom stanovisku.

„Smer-SD nebude nikdy nepotvrdenými podozreniami úmyselne podporovať zvyšovanie napätia medzi krajinami NATO a Ruskou federáciou. Nemá tiež nijaké ilúzie, pokiaľ ide o mocnosti, či už na Západe alebo Východe…

Bude veľkým nešťastím, ak sa incident v Českej republike riadne nevyšetrí a neodôvodnené podozrenia budú navádzať k otvorenému vojenskému stretu medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou, ktorý by bol vo svojej podstate konfliktom medzi NATO a Ruskou federáciou,“ uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico.

Strana žiada prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, predstaviteľov vlády, ale aj predstaviteľov opozície, aby len z dôvodu podpory Západu neobviňovali akýkoľvek iný štát. „Solidarita s Českou republikou sa neprejavuje bezdôvodnými návrhmi na vyhostenie ruských diplomatov z územia Slovenskej republiky alebo nekritickými vyhláseniami, ktoré sú vo svojej podstate štvavým burcovaním,“ dodal Fico.

Česká republika vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Vyhostenie súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého mali byť podľa tvrdenia českej strany zapojení ruskí agenti. Rusko ako odvetu oznámilo vyhostenie 20 zamestnancov ambasády Českej republiky v Moskve.

V súvislosti s udalosťami v Českej republike zvolal premiér Eduard Heger Bezpečnostnú radu SR. Podporu Českej republike vyjadrili prezidentka, premiér aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Ten informoval, že Slovensko bude konať až po tom, keď bude mať „na stole“ všetky fakty týkajúce sa udalostí v Českej republike. Rozhodnutie, ktoré padne, bude podľa Korčoka v prospech občanov a Slovenska.