Úvod ZO ZAHRANIČIA Fico a Stoltenberg sa nezhodujú v názore na vojenskú pomoc Ukrajine

Fico a Stoltenberg sa nezhodujú v názore na vojenskú pomoc Ukrajine

Robert Fico a Jens Stoltenberg. (Foto: archív)

Názory Slovenska a NATO o vojenskej pomoci Ukrajine sa rozchádzajú, lebo slovenská vláda neverí, že to pomôže vyriešiť situáciu na Ukrajine. Vyhlásil to predseda vlády SR Robert Fico počas spoločného mediálneho brífingu s generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie Jensom Stoltenbergom.

Šéf NATO naopak zdôraznil, že zastavenie vojenskej pomoci Kyjevu vojnu na Ukrajine neskráti, ale naopak ju predĺži. Fico sa stretol so šéfom NATO pred začatím dvojdňového summitu EÚ v Bruseli.

Slovenská vláda trvá na tom, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie, povedal premiér SR. Dodal, že v tomto smere mu chýba akákoľvek mierová iniciatíva či už zo strany EÚ alebo NATO.

Podľa Stoltenberga v súčasnosti neexistujú náznaky, že sa ruský prezident Vladimir Putin pripravuje na mier. Naopak, zdá sa, že Kremeľ sa pripravuje na dlhú vojnu, upozornil. Šéf NATO poukázal na zvýšenú produkciu zbraní v Rusku, ktoré sa v súvislosti s ich dodávkami čoraz viac obracia na Čínu a Severnú Kóreu.

Zdôraznil, že NATO nie je súčasťou konfliktu, ale podporuje právo Ukrajiny na sebaobranu. Ak Putin na Ukrajine zvíťazí, existuje podľa Stoltenberga reálne riziko, že “ruská agresia sa tam neskončí”. Podpora členov vojenského paktu pre Ukrajinu nie je charita, ale investícia do našej obrany, povedal.

Fico dúfa, že rozdielne názory slovenskej vlády a NATO na vojnu na Ukrajine neskomplikujú konštruktívny dialóg medzi Slovenskom a Severoatlantickou alianciou. Slovenský premiér uviedol, že nevidí dôvod na zmeny postoja vlády SR k Severoatlantickej aliancii a chápe, že Slovensko ako člen NATO musí plniť záväzky a rešpektovať pravidlá.

Stoltenbergovi však povedal, že ekonomická situácia na Slovensku je veľmi kritická a nedokáže si preto predstaviť, že by krajina míňala viac ako dve percentá HDP na obranné výdavky. Fico na brífingu potvrdil, že Slovensko bude pokračovať v poskytovaní humanitárnej pomoci pre Ukrajinu, no techniku zo štátnych vojenských skladov Kyjevu nebude poskytovať.

Zároveň zopakoval, že vláda SR nepreruší spoluprácu v obrannom priemysle medzi slovenskými a ukrajinskými firmami. Slovenský premiér tiež informoval generálneho tajomníka NATO, že Slovensko naliehavo potrebuje nový systém protiraketovej obrany, keďže svoj systém protivzdušnej obrany S-300 poskytlo Ukrajine.

Priblížil, že na území Slovenska sú v súčasnosti dva systémy protivzdušnej obrany – z Talianska a Nemecka, ktoré však podľa neho nie sú dostatočne efektívne na ochranu, ktorú Slovensko potrebuje. Fico zdôraznil potrebu spolupráce v tejto oblasti a potvrdil, že koncom januára sa na slovensko-ukrajinských hraniciach stretne s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom.