Úvod Z DOMOVA Fico: Taktické stiahnutie sa Maďarska ohľadne skupovania slovenskej pôdy je len dočasné

Fico: Taktické stiahnutie sa Maďarska ohľadne skupovania slovenskej pôdy je len dočasné

Robert Fico. (Reprofoto: Michaela Kolimárová)

Maďarská vláda na podnet premiéra Viktor Orbána v júli tohto roka oficiálne deklarovala záujem skupovať pôdu v strednej a východnej Európe vrátane územia Slovenskej republiky. Cieľom Súkromného kapitálového fondu ornej pôdy malo byť skupovanie pozemkov, aby na ne mohli expandovať maďarské poľnohospodárske podniky.

Fond malo do 15. novembra založiť maďarské ministerstvo zahraničných veci cez štátnu Exim banku, pričom jeho základne imanie malo byť 400 miliónov eur. Sedemdesiat percent z toho mala poskytnúť vláda zo štátneho rozpočtu.

Slovenská opozícia chcela k fondu a nákupu pôdy na Slovensku zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu, ministerstvo pôdohospodárstva zasa v tejto súvislosti skúmalo, či by sa dal zmeniť zákon o nadobúdaní majetku. Samotné Maďarsko má prísne zákony, komplikujúce nákup poľnohospodárskej pôdy pre zahraničné subjekty.

Minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok sa začiatkom októbra stretol so Szijjártóom. Na spoločnom mediálnom brífingu v Bratislave otvoril otázku skupovania budov v Košiciach i poľnohospodárskej pôdy maďarskou vládou.

Šéf našej diplomacie zdôraznil, že Slovensko požiadalo Maďarsko, aby svoje vládne programy, ktoré majú presah na Slovensko, robili po vzájomnej konzultácii a dohode. Následne v maďarskom štátnom vestníku 12. októbra zverejnili okamžité odvolanie vládneho nariadenia o zriadení fondu na nákup poľnohospodárskej pôdy v zahraničí.

Slovenský premiér Eduard Heger na návšteve v Budapešti povedal, že je rád, že maďarská vláda zrušila uznesenie o nákupe poľnohospodárskej pôdy v susedných krajinách. Je to podľa neho dôležité pre budovanie vzájomných a korektných vzťahov.

„Dnes ráno, keď som prišiel na stretnutie V4, mi premiér Viktor Orbán oznámil, že ustupuje od tejto legislatívy aj na základe nášho rozhovoru,“ spresnil Heger. V odvolaní nariadenia sa uvádza, že finančné zdroje fondu šéf diplomacie Péter Szijjártó nemôže použiť a o ich osude neskôr rozhodne kabinet.

„Ak sa predstavitelia vládnej koalície chcú vyhovárať, že téma už nie je aktuálna, pretože v súčasnosti Maďarsko takticky stiahlo svoje plány so skupovaním poľnohospodárskej a lesnej pôdy na Slovensku, vládna koalícia sa mýli, pretože je to len otázka času, keď sa téma opäť otvorí,“ povedal na margo rozhodnutia Budapešti predseda Smeru-SD Robert Fico.

Zároveň pripomenul, že v roku 2014 Smer-SD schválil zákon, ktorý priniesol celý rad obmedzujúcich podmienok, keď bolo veľmi komplikované pre zahraničný subjekt skupovať poľnohospodársku pôdu na Slovensku.

Foto: archív

„Sú všetky predpoklady aj v rámci európskeho práva, aj v rámci ústavného rámca na Slovensku, aby sme mohli podobne ako je to pri pitnej vode, chrániť poľnohospodársku a lesnú pôdu. Budeme sa opierať o to, že poľnohospodársky a lesný fond tvoria časť nášho územia.

Je to teda prvok suverenity tohto štátu a ak sa budeme pozerať iba nečinne prizerať na takého voľné skupovanie pôdy, je to ako keby sme formálne odkrajovali časť suverenity nášho štátu,“ pokračoval líder Smeru.

Fico ďalej uviedol, že už pri schvaľovaní Ústavy SR sa v článku 20 objavil celý rad obmedzení vlastníckeho práva, keď môže štát aktívne pristúpiť a chrániť to, čo štátu patrí. Jedným z takýchto opatrení je potravinová bezpečnosť štátu.

„Štát môže v mene potravinovej bezpečnosti štátu, ako aj v mene iných národnoštátnych záujmov pristúpiť k takým obmedzeniam, ktoré znemožnia skupovanie poľnohospodárskej alebo lesnej pôdy zahraničnými subjektmi, nehovoriac o subjektoch, ktoré sú priamo riadené aj inými cudzími štátmi,“ konštatoval Fico.

“Preto využijúc precedens z článku 4 Ústavy SR, ktorá hovorí o ochrane pitnej vody, využijúc precedens z článku 20 Ústavy SR, ktorý hovorí o možných obmedzeniach, ktoré môže štát prijímať na ochranu národnoštátnych záujmov, ponúkne Smer Národnej rade takéto riešenie,” dodal.

Podpredseda strany a jeden z predkladateľov návrhu na prijatie uznesenia NR SR k národnoštátnemu záujmu Richard Takáč doplnil: „Chceli sme hovoriť aj o tom, ako upraviť limity pri nadobúdaní pôdy jednotlivými záujemcami, kde sme chceli toto nadobúdanie obmedziť na konečného užívateľa, aby sme sa vyhli tomu, že sa budú niektorí zahraniční schovávať za slovenské spoločnosti.

Chceli sme riešiť aj predkupné právo pre Slovenský pozemkový fond pre obce a mestá z hľadiska nadobudnutia tejto pôdy. Chceli sme dopracovať a možno aj vyšpecifikovať to vytknutie z ústavného súdu pri zákone 140 z roku 2014 a možno ho spraviť ešte lepším.

A, samozrejme, obmedziť nakupovanie zahraničnými vlastníkmi rôznymi fyzickými osobami alebo súkromnými tak, ako je to napríklad v Maďarsku. V Maďarsku Slovák nedokáže kúpiť pôdu a tí, čo tam nakupujú pôdu, domáci, sú obmedzení.“