Úvod Z DOMOVA Fico: Úradníci a mimovládky označili v Bruseli slovenskú opozíciu za hybridnú hrozbu...

Fico: Úradníci a mimovládky označili v Bruseli slovenskú opozíciu za hybridnú hrozbu a žiadali NATO o zásah proti nej

Robert Fico. (Foto: archív)

Skupina slovenských štátnych úradníkov a mimovládok pricestovala v apríli do Bruselu a k štruktúrom EÚ a NATO mala neuveriteľné požiadavky k týmto inštitúciám. Tamojších predstaviteľov informovali o tom, že slovenská opozícia je údajne hybridnou hrozbou, a ak vyhrá parlamentné voľby, Slovensko môže opustiť NATO. Mali preto žiadať od týchto štruktúr intervenciu.

Informáciu na mediálnom brífingu zverejnil opozičný Smer-SSD. Označil to za koordinovaný postup na diskreditáciu opozície a neprijateľný zásah do volebnej kampane. Strana chce žiadať vysvetlenia v kontrolných výboroch parlamentu, avizuje aj iniciovanie mimoriadnej schôdze NR SR.

Šéf Smeru-SSD Robert Fico priblížil, že v apríli pricestovala do Bruselu skupina zložená z predstaviteľov Úradu vlády SR, niekoľkých ministerstiev, Slovenskej informačnej služby, polície, Národného bezpečnostného úradu, ako aj osoby z mimovládnych organizácií. Fico sa pýta, kto bol iniciátorom a organizátorom tohto “zájazdu”.

“Niekto poslal zo Slovenska skupinu 21 ľudí, z toho 15 boli predstaviteľmi štátnych orgánov a mimovládnych organizácií, ktoré nenávidia opozíciu, pričom komunikovali s vysokými predstaviteľmi Európskej únie a žiadali intervenciu do slovenských volieb a proti slovenskej opozícii,” uviedol Fico.

Skupina úradníkov a mimovládok žiadala európske štruktúry, aby v SR zasiahli vzhľadom na nepriaznivý vývoj v neprospech rozpadnutej vládnej koalície a prezidentky Zuzany Čaputovej. Mali tiež vyhlásiť, že NATO musí čo najskôr riešiť otázku volieb, „pretože vyhrá Fico a Pellegrini a Slovensko vystúpi z NATO“.

Exnovinár David Puchovský, ktorý je zodpovedný za prezentáciu Polície SR na sociálnych sieťach, mal požiadať NATO o vyslanie špeciálneho tímu (NATO Counter Hybrid Support Team) na územie Slovenskej republiky. V prípade, že o to nemôže požiadať on, ako predstaviteľ policajného zboru sa opýtal, aký je potrebný postup a procesy.

Fico odmieta vyhlásenia o tom, že ak jeho strana vyhrá voľby, Slovensko by opustilo NATO. „Rešpektujeme záväzky, ktoré má SR k týmto organizáciám,“ povedal na brífingu. Dodal, že nikto z opozície nie je nijakou hrozbou pre demokraciu.

Smer-SSD chce požiadať predsedov kontrolných výborov parlamentu o zvolanie spoločného zasadnutia, na ktorom by si predvolali všetkých účastníkov spomenutého výjazdu a budú chcieť predloženie všetkých záznamov z tejto cesty. Chcú sa tiež obrátiť na generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby zvážil, či neprišlo k spáchaniu trestných činov.

Fico poskytol médiám zoznamy mien a inštitúcií, ktoré títo ľudia v Bruseli zastupovali. Fico si správy o pracovnej ceste overil v Bruseli, kde mu potvrdili, že stretnutia sa odohrali presne tak, ako sú v správe opísané.

Líder politickej opozície dodal, že na brífing pozvali aj predstaviteľov Hlasu-SD, no tí účasť odmietli. Vzhľadom na informácie o rokovaní slovenskej delegácie na pôde NATO a EÚ však Hlas-SD žiada zverejnenie kompletnej informácie o zložení, cieľoch a obsahu rokovaní. Poslanci z Hlasu-SD sú pripravení zúčastniť sa na rokovaniach kontrolných výborov parlamentu aj na prípadnej mimoriadnej schôdzi.

„Účasť na slobodných parlamentných voľbách je jednou z posledných demokratických možností, ktorá občanom Slovenskej republiky zostala na rozhodovanie o správe vecí verejných. Preto je neprípustné, aby bola verejnosť zahlcovaná podozreniami o možnej manipulácii volieb z tej či onej strany, a zároveň na ne nedostávala jasné vysvetlenia,“ uviedol líder Hlasu-SD Peter Pellegrini.