Úvod Politika Fico: Už sme všetci posratí z tých aktivistov!

Fico: Už sme všetci posratí z tých aktivistov!

Foto: archív

Dianie v štáte nemajú určovať aktivisti. Uviedol to predseda strany Smer-SD Robert Fico s tým, že každý, kto poruší zákon, musí niesť zodpovednosť. Či bolo rozhodnutie súdu o väzbe primerané, komentovať nechcel. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár už medzitým vydal príkaz na okamžité prepustenie aktivistov Greenpeace Slovensko.

„Možno použijem výraz, za ktorý budem kritizovaný, ale už sme všetci posratí z tých aktivistov, už s tým prestaňme. V tomto štáte musí fungovať zákon, a nie aktivisti budú určovať tempo,“ reagoval na margo zatknutých aktivistov.

Fico poukázal na situáciu v baniach, ktorá nastala po proteste aktivistov. „Pýtam sa, kto sa o tých baníkov stará? Pýtali ste sa, čo sa vlastne stalo, že to bola mimoriadna udalosť, že museli odstaviť prevádzku na niekoľko hodín? Bohvie, aké dopady to celé mohlo mať na túto baňu, keby to pokračovalo ďalej,“ vyhlásil s otázkou, či môžu aktivisti porušovať zákon.

Rozhodnutie súdu hodnotiť nechcel. „Každý, kto poruší zákon, musí mať rovnakú mieru zodpovednosti. Už prestaňme s tým, že aktivisti budú riadiť tento štát. Tento štát musí riadiť zákon,“ uzavrel Fico.

Foto: archív

Okresný súd v Prievidzi rozhodol o väzobnom stíhaní 12 aktivistov Greenpeace Slovensko v súvislosti s protestom na ťažnej veži v areáli Bane Nováky z 28. novembra. Aktivisti čelia obvineniu z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Dôvodom takzvanej preventívnej väzby bola podľa sudcu obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti.

Rozhodnutie súdu odsúdila opozícia, ale aj premiér Peter Pellegrini. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár po preštudovaní spisu tvrdí, že aktivisti sú vo väzbe neprávom a vydal príkaz na ich okamžité prepustenie.