Úvod Spoločnosť Fico: V zdravotníctve nebudem tolerovať “zajacoviny”

Fico: V zdravotníctve nebudem tolerovať “zajacoviny”

Foto: archív

Niektoré avizované opatrenia VšZP, vďaka ktorým má ušetriť, sú podľa premiéra cez čiaru. „Ubezpečujem Slovákov, že razantne proti tomu zakročím,“ uviedol Fico. S ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom (nominant Smeru-SD) plánuje k tejto téme spoločné stretnutie.

VšZP dala napríklad návrh na obmedzenie liečby ochorení očí. Navrhla aj zmeny v úhradách liečby hepatitídy C. Pacientske organizácie s tým nesúhlasia. VšZP kategoricky odmieta, že by v týchto prípadoch išlo o znižovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Štátna zdravotná poisťovňa musí šetriť pre rekordnú minuloročnú stratu.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) nebude súhlasiť s takými úspornými opatreniami, ktoré by mali ísť na úkor pacienta. Takto reaguje rezort zdravotníctva na tvrdenie premiéra Roberta Fica (Smer-SD), že vo VšZP nebude tolerovať zavádzanie „zajacovín“, čím mal predseda vlády na mysli metódy z čias ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca.

Drucker komunikuje s Ficom priebežne, poukazuje ministerstvo zdravotníctva. Rezort potvrdil, že majú naplánované spoločné stretnutie. „Minister bude premiéra informovať o všetkých aktuálnych otázkach v rezorte zdravotníctva,“ povedala pre TASR hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ekonomické problémy nechceme riešiť na úkor svojich poistencov, tvrdí štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Tých, ktorí o tom pochybujú, majú presvedčiť kompletné informácie z jej ozdravného plánu. Zdravotná poisťovňa chce totiž celý návrh tohto dokumentu zverejniť, povedala pre TASR hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

Celé znenie ozdravného plánu nebolo doteraz verejnosti k dispozícii. Píše sa v ňom o úsporných opatreniach, ktoré majú VšZP pomôcť znížiť rekordnú stratu. Štátna zdravotná poisťovňa týmto stanoviskom reaguje na dnešné tvrdenie premiéra Fica.

„Uvedomujeme si potrebu aktívneho dialógu s odbornou obcou, ako aj pacientskymi organizáciami. VšZP odmieta špekulácie o možnom znížení dostupnosti zdravotnej starostlivosti, ktoré, žiaľ, vznikli na základe nesprávnej interpretácie návrhov predložených Kategorizačnej komisii Ministerstva zdravotníctva SR,“ uviedla Balážová. VšZP sa chce k tejto téme podrobnejšie vyjadriť tento týždeň.

Štátna zdravotná poisťovňa navrhla v rámci ozdravných opatrení pre svoju rekordnú stratu zmeniť preplácanie liečby pre ľudí s ochoreniami zraku, upozornil nedávno denník SME.

Ministerstvu zdravotníctva predložila návrh na zmenu predpisovania dvoch liekov na degeneráciu makuly a makulárny edém, liečba by sa tak skrátila a pacienti by sa k nej dostali neskôr. Argumentuje, že podobne sa lieči aj v Česku. O návrhu rozhodne ministerstvo zdravotníctva, ktoré k téme avizovalo odbornú diskusiu.

„Tí, čo máte tetovanie alebo náušnice, rozhodne sa nemusíte obávať, že by vám bola akokoľvek obmedzovaná zdravotná starostlivosť, rovnako sa nemusia obávať ani občania trpiaci cukrovkou či starší občania s postihnutím zraku,“ napísal na sociálnej sieti Drucker.

Pacientskym organizáciám sa tento návrh nepáči. VšZP okrem toho navrhla aj ďalšie zmeny v úhradách liečby hepatitídy typu C. Dostali by ju iba pacienti bez rizikovej anamnézy. Do tej má patriť alkohol, drogy, tetovanie či piercing.