Úvod Z DOMOVA Fico: Víťazom obdobia od januára 2020 doteraz sú banky

Fico: Víťazom obdobia od januára 2020 doteraz sú banky

Foto: archív

Strana Smer-SD odmieta argumentáciu centrálnej banky aj jej exministra financií Petra Kažimíra, ktorí privítali dohodu vlády na zrušení bankového odvodu. Predseda strany Robert Fico totiž tvrdí, že banky na dohode s vládou zarobili.

Dodal, že napriek avizovanému zrušeniu bankového odvodu pokračujú vo zvyšovaní poplatkov a zarobia aj na odklade splátok pôžičiek pre pandémiu COVID-19, keďže úroky im naďalej nabiehajú. Strana Smer-SD preto podľa Ladislava Kamenického celé vládne „podnikateľské kilečko“, ktorého súčasťou je aj zrušenie bankového odvodu, nepodporí.

„Absolútnym víťazom tohto obdobia od januára 2020 až doteraz sú banky,“ komentoval na tlačovej konferencii návrh predseda Smeru-SD Robert Fico. Kritizoval pritom aj svojho bývalého spolustraníka a exministra financií z jeho vlády Petra Kažimíra, ktorý je dnes guvernérom Národnej banky Slovenska (NBS).

Kažimír podľa vlastných slov zrušenie bankového odvodu podporuje v záujme udržania zdravého bankového sektora. „Nebudem komentovať pána Kažimíra, lebo pamätám si ešte, že tri dni predtým, ako odišiel do národnej banky, bolo všetko v poriadku a dva dni potom, čo bol v národnej banke už v poriadku nebolo nič,“ povedal Fico.

Peter Kažimír kritiku odmieta. „Ak bankový odvod na tejto schôdzi Národnej rady SR skončí, tak z hľadiska objemu vybraných peňazí skončí presne tak, ako to predpokladal schválený vládny návrh novely tretej vlády Roberta Fica, v ktorej som bol v tom čase ministrom financií.

So zdvojnásobením bankového odvodu a jeho pokračovaním, ktoré parlament schválil koncom minulého roka, som verejne nesúhlasil a dodnes nesúhlasím,“ reagoval guvernér NBS.