Úvod Z DOMOVA Fico: Vláda by na Vianoce nemala prijímať opatrenia, ktoré pretrhnú rodinné väzby

Fico: Vláda by na Vianoce nemala prijímať opatrenia, ktoré pretrhnú rodinné väzby

Robert Fico. (Foto: archív)

Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico si myslí, že vláda by nemala prijímať opatrenia, vedúce k pretrhnutiu rodinných väzieb na Vianoce a zabraňovať základnej mobilite. Matovičova vláda má preto podľa neho nulovú autoritu.

Je presvedčený, že čím represívnejšie a nezmyselnejšie opatrenia prijme vláda počas vianočných sviatkov, tým intenzívnejšia bude reakcia ľudí v podobe ignorovania povinností a nerešpektovania zákazov.

Smer-SD nechce občanov vyzývať na neposlušnosť či porušovanie zákonov, no žiada vládu, aby sa správala čo najracionálnejšie v citlivom predvianočnom období. „Chceme vyzvať vládu, ak chce zajtra prijímať nejaké opatrenia na najbližšie dni a týždne, aby tieto opatrenia v nijakom prípade neviedli k pretrhávaniu rodinných väzieb počas Vianoc.

Najmä, aby vláda citlivo zvažovala, aké reakcie vyvolajú jej zmätočné opatrenia,“ uviedol Fico na tlačovej konferencii. Nerozumie tomu, aký efekt prinesie, ak boli doteraz plné obchody a zrazu sa všetko zatvorí.

Strana nevidí dôvod na zatvorené reštaurácie, pričom chýbajú kompenzácie. Fico by ich preto otvoril. Komunikovať by sa tiež podľa neho malo s predsedami samosprávnych krajov, keďže pandemická situácia je v každom kraji iná. Radil by sa s nimi a nechal by ich prijímať rozhodnutia.

V prípade očkovania na ochorenie COVID-19 by Fico privítal, aby bolo možné sa otestovať PCR testami, ak sa niekto nechce dať zaočkovať. Ak by mal byť pohyb obmedzený tým, že človek musí urobiť úkon vo vzťahu k pandémii, mal by mať možnosť si vybrať medzi očkovaním či PCR testovaním.

Prístup k téme očkovania môže byť ďalším dôvodom na konflikt v spoločnosti. Nemal by sa podľa neho vytvárať jednostranný pohľad na očkovanie, nazdáva sa predseda opozičnej politickej strany.