Úvod Z DOMOVA Fico: Vláda pripravuje 17. novembra policajné a vojenské manévre proti ľuďom

Fico: Vláda pripravuje 17. novembra policajné a vojenské manévre proti ľuďom

Foto: archív

Opozičný Smer-SD odmieta v súvislosti s utorkovými (17. 11.) očakávanými protestmi a zhromaždeniami v Bratislave prejavy násilia či porušovanie zákonov. Strana je však aj proti represívnym opatreniam a policajným či vojenským manévrom. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico.

„Usmievame sa, keď čítame tvrdé vyjadrenia zo strany ministra vnútra, ako budú zasahovať proti ústavným činiteľom, ako budú dávať pokuty. Toto je najväčšia vizitka, akú si vláda môže vystaviť.

Vyhráža sa ľuďom, že 17. novembra nemôžu prísť pokojne vysloviť svoj názor na to, čo sa v tomto štáte deje,“ povedal Fico a dodal, že nechápe, prečo by protest na Deň boja za slobodu a demokraciu mal byť „pokropený studenou vodou, zhanobený pokutami či ďalšími krokmi zo strany silových zložiek“.

Fico zvolal poslancov Národnej rady SR za stranu Smer-SD na utorňajšiu 15:00 h pred sochu Alexandra Dubčeka pri budove parlamentu. „Považujeme tohto človeka za symbol novembra 1989.

Uctíme si jeho pamiatku a prihovoríme sa ľudom. Nebudeme potom nikomu brániť, aby sa na individuálnej báze pridal k protestom, ktoré sú organizované v Bratislave,“ skonštatoval šéf Smeru-SD.

Myslí si, že sa zapíše do histórie, že na 17. novembra pripravila vláda policajné a vojenské manévre proti ľuďom. „Je to niečo, čo si budeme dlho pamätať a sám som zvedavý, aký bude utorňajší deň a čo bude jeho výsledkom,“ podotkol Fico.

Minister vnútra Roman Mikulec vyzval ľudí, aby zvážili svoju účasť na avizovaných utorkových zhromaždeniach. Ak niekto z opozičných politikov vyzýva na zhromažďovanie, podľa ministra pošliapava odkaz 17. novembra.

„Zákaz zhromažďovania ani núdzový stav tu nebol zavedený preto, aby si tu niekto nemohol vyjadriť svoj názor,“ podotkol Mikulec. Vláda robí podľa neho všetko preto, aby spomalila šírenie nového koronavírusu a chránila zdravie obyvateľov.

Robert Fico sa na tlačovej besede strany Smer-SD venoval aj téme na nákupu antigénových testov, ktoré sa použili pri celoplošnom testovaní na COVID-19. Zmluva medzi Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR a trnavskou firmou Eurolab Lambda je podľa neho nezákonná.

V čase podpisu prvej zmluvy mala totiž spoločnosť dlh voči Sociálnej poisťovni. Firma podľa Fica uspela aj napriek tomu, že jej ponuka nebola najlacnejšia a existujú jasné prepojenia na vládne OĽaNO, SaS a Sme rodina.

„Firma Eurolab Lambda hrubo porušila zákon o verejnom obstarávaní. Spoločnosť mala dlžobu v Sociálnej poisťovni a nemohla byť vo verejnej súťaži. Klamala však, že dlh voči poisťovni nemá,“ skonštatoval Fico.

Ako doplnil, za takýchto podmienok nemohlo prísť k podpisu kontraktu so SŠHR. Šéf Smeru-SD zároveň upozornil, že ide o malú trnavskú firmu a pri obstarávaní uspela, aj keď nedala najlepšiu ponuku. „Firma má aj jasné prepojenie na vládnych politikov,“ tvrdí Fico.

Transparency International Slovensko sa správa ako zločinecká organizácia, kryje vládny podvod s testami, tvrdí Robert Fico:

Ohradzuje sa preto proti blogu Transparency International Slovensko (TIS), v ktorom občianske združenie analyzuje proces výberu dodávateľov testov a konštatuje, že obviňovania z predraženia či klientelizmu sú neopodstatnené. Fico označil tento blog za „čisto politický text“, ktorý „odobruje kšeft“. Obrátiť sa plánuje so sťažnosťou na medzinárodnú centrálu Transparency International.

TIS, ktoré preverilo tender na nákup antigénových testov, tvrdí, že štát testy kúpil lacnejšie ako mnohé iné krajiny. „Súťaž bola vzhľadom na veľmi rýchlu potrebu nákupu síce limitovaná, ale štátne rezervy si vyberali z deviatich cenových ponúk a vyhrali najlepší.

Prepojenosť hlavného dodávateľa, trnavskej firmy Eurolab Lambda na premiéra či vládnu koalíciu a jej vplyv na tender nemá podľa našich zistení nijaký reálny základ,“ konštatuje TIS. V blogu združenie taktiež píše, že pochybnosti, ktoré stavajú tender do negatívneho svetla, vyvolali aj otázky o možných prepojeniach premiéra Igora Matoviča na spoločnosť Eurolab Lambda, ako aj ich podlžnosť voči Sociálnej poisťovni.

„V realite sa tieto výhrady z nášho pohľadu nepreukázali ako vážne, keďže trnavská firma je exkluzívnym dodávateľom kórejských testov na Slovensku, čo nám potvrdil aj priamo ich výrobca,“ uviedlo TIS. Problém s omeškaním odvodov do Sociálnej poisťovne podľa neho SŠHR aj firma vysvetlili tým, že dlžoba bola uhradená ešte pred podpisom zmluvy zo 16. októbra.