Úvod Z DOMOVA Fico: Vládni predstavitelia sa boja referenda. Po predčasných voľbách príde k zúčtovaniu

Fico: Vládni predstavitelia sa boja referenda. Po predčasných voľbách príde k zúčtovaniu

Robert Fico. (Foto: archív)

Predseda strany Smer-SD Robert Fico odmietol tvrdenia koaličných politikov, že blížiace sa referendum má ochrániť Smer-SD. Referenda a predčasných volieb by sa podľa neho mala obávať vládna koalícia. Tvrdí, že existujú dôkazy o trestnej činnosti vládnych predstaviteľov v súvislosti s tzv. kajúcnikmi. Myslí si, že po predčasných voľbách príde k „zúčtovaniu“.

Fico na mediálnom brífingu odmietol tvrdenia predstaviteľov koalície, že referendum má zabezpečiť beztrestnosť ľudí spojených so Smerom-SD. Tvrdí, že je to naopak a napríklad líder OĽaNO Igor Matovič sa môže obávať referenda a predčasných volieb.

Šéf Smeru-SD hovorí o komunikácii, ktorá má dokazovať, že Matovič spolupracoval ešte pred parlamentnými voľbami 2020 s tzv. kajúcnikmi, ktorých označuje za udavačov. Mal ich využiť na daňové podvody.

Po voľbách im mal za to zaistiť beztrestnosť. Podozrenia má Fico aj voči dočasne poverenému premiérovi Eduardovi Hegerovi. Spomínal ho v súvislosti s bývalým generálnym riaditeľom štátnej lotériovej spoločnosti Tipos Marekom Kaňkom, ktorého vlani obvinili v kauze Voz.

Ľudové hlasovanie je preto podľa Smeru-SD jediným riešením situácie na Slovensku. Hegera kritizoval aj v súvislosti s kompenzáciami nárastu cien energií, keď namiesto riešenia problému „kašle“ na ľudí a zháňa podpisy pod novú väčšinu 76 poslancov.

Na referendum vyzýva aj mimoparlamentná strana Hlas-SD. Jej podpredseda Erik Tomáš na mediálnom brífingu pripomenul, že aj situácia s energiami je pokračovaním chaosu a nekompetentnosti. „Táto vláda už padla a nemala by sa znova zostaviť,“ dodal.

Referendum bude v sobotu 21. januára. Ľudia sa budú môcť vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením NR SR. Má to zabezpečiť zmena ústavy. Referendum inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami.