Úvod Z DOMOVA Fico: Všetci sa ma pýtajú, čo za šaša ste to do Bruselu...

Fico: Všetci sa ma pýtajú, čo za šaša ste to do Bruselu poslali

Robert Fico. (Foto: archív)

Úroveň zastupovania záujmov Slovenska na samite lídrov EÚ sa podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica výrazne znížila. „Všetci sa ma pýtajú: preboha, to čo za šaša ste sem poslali? Nevie nijaký jazyk, chodí tu po kútoch, fotí sa s policajtmi, nič nevybavuje, do ničoho sa nestará.

Nerozumieme, ako sa takto mohla znížiť úroveň zastupovania záujmov Slovenskej republiky na takom významnom samite, kde ide o obrovské peniaze.“ Na mediálnom brífingu to o premiérovi Igorovi Matovičovi povedal poslanec NR SR a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Dojem, ktorý Matovič zanechal v Bruseli, je podľa Fica “čistá katastrofa”.

Strana Smer-SD si podľa slov Roberta Fica analyzovala závery samitu. A ak tam niekto niečo “uhral”, boli to podľa neho Česi, Maďari a tzv. F4 , čiže Dánsko, Rakúsko, Švédsko a Holandsko, pretože rokovali.

Maďari a Česi napríklad dostanú viac peňazí, ako bolo pôvodne navrhnuté. Matovič sa nemal podľa Fica dištancovať od Poľska a Maďarska v tejto téme. „Takto sa susedia a dobrí priatelia neopúšťajú. Minimálne bolo treba s nimi rokovať,“ uviedol Fico.

Pôvodne malo byť 750 miliárd eur rozdelených tak, že 500 miliárd eur malo ísť na granty a 250 miliárd eur na pôžičky. Matovič podľa Fica ustúpil a výsledok je taký, že 390 miliárd eur budú granty a 360 miliárd eur budú pôžičky. Slovensko len tu prišlo podľa neho o stovky miliónov eur, ktoré mohlo dostať cez grantovú schému.

„Takto si to budeme musieť požičiavať,“ doplnil Fico. Slovensko by dokopy malo dostať približne 26,1 mld. eur. Ale 8 miliárd eur bude Slovensko platiť podľa Fica ako odvody do rozpočtu EÚ a 5,1 miliardy eur bude musieť dať ako príspevok na splatenie investičného úveru. „Slovensko patrí do veľmi malej sku