Úvod Z DOMOVA Fico vyzýva Matoviča a Korčoka, aby sa venovali prípadu brutálnej smrti Slováka...

Fico vyzýva Matoviča a Korčoka, aby sa venovali prípadu brutálnej smrti Slováka v Belgicku

Robert Fico. (Foto: archív)

Slovenskom otriasol šokujúci prípad policajného násilia v belgickom väzení. Slovákovi Jozefovi Chovancovi policajt tlačil šestnásť minút na hrudný kôš, kým druhá policajtka hajlovala. Následne Chovanec upadol do kómy. Nezaradený poslanec Tomáš Taraba sa pozná s priateľmi zosnulého a priniesol bližšie informácie o osobe zabitého Slováka.

Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Vlastnil spoločnosť, ktorá najímala slovenských robotníkov na belgické stavby a medzi krajinami cestoval pravidelne.

Dovtedy problémy nemával, no vo februári 2018 sa na palube lietadla vraj správal násilne, sotil do letušky, lebo mu bránila sadnúť si na sedadlo. Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.

Podľa Tarabu bol Chovanec otcom rodiny, úspešným podnikateľom, podporoval detské domovy a dokonca študoval teológiu. Nemal nijaký záznam v registri trestov. Pôvodná verzia policajtov bola, že po tom, čo ho odviedli do záchytnej cely na letisku, si mal sám udierať hlavu do steny, až začal krvácať (čo jeho manželke nedávalo zmysel).  Následne vraj zasiahli znovu a vtedy dostal infarkt a bol prevezený do nemocnice. Tam upadol do kómy, z ktorej sa už neprebral.

Po dvoch rokoch na základe záberov, ktoré získali miestne noviny Het Laatse Nieuw, sa ukázalo, že so zadržaným Chovancom zaobchádzali brutálne. Jeden z policajtov mu 16 minút kľačal na hrudi, pričom druhá policajtka nad ním hajlovala.

Oficiálna policajná verzia bola podľa Tarabu “vysvetlením ako pre banánovú republiku”. „Policajná brutalita, ktorú keby urobili na Belgičanovi slovenskí policajti, zodrali by nás z kože. Áno, aj na bielych životoch záleží, a aj na tých slovenských. Poznám človeka, ktorý patril k najbližším priateľom tejto obete a povedal mi o tom oveľa viac,“ uvádza Taraba.

Podľa manželky zosnulého vyšetrovanie trvá príliš dlho, obhajoba navyše požiadala o ďalšie vyšetrovacie úkony. „Chcem vedieť, čo sa stalo a prečo sa polícia takto správala,“ vyhlásila manželka Jozefa Chovanca pre Het Laatse Nieuw.

Členovia rodiny nepoznajú dôvod správania u zosnulého príbuzného. Pitva potvrdila, že nebol pod vplyvom drog ani alkoholu. „S mojím manželom sa, zdá sa, niečo dialo. Necítil sa dobre, ale polícia ho celú noc ignorovala. Keď policajti zbadali krv, mali mu dať prvú pomoc. Namiesto toho na ňom sedeli a nemohol poriadne dýchať,“ dodala.

Na tento prípad tiež ostro zareagovala opozičná strana Smer-SD. Jej predseda Robert Fico požiadal vládny kabinet, aby tento podľa neho „odsúdeniahodný prípad, ktorý je hodný politických posolstiev,“ vzal do vlastných rúk. Slovensko by podľa neho napríklad formou uznesenia NR SR malo dať svetu najavo, že záleží aj na životoch občanov SR.

Vládni politici sa podľa Fica nadmerne venovali udalostiam vo Venezuele či v Bielorusku v súvislosti s prezidentskými voľbami. „Kde je takáto miera iniciatívy v tomto prípade? Kde je premiér? Kde je minister zahraničných vecí?“ pýtal sa Fico.

Dodal, že na mieste premiéra by žiadal ministra zahraničných vecí, aby o tomto prípade komunikoval so svojím rezortným partnerom v Belgicku, a aby si predvolal belgického veľvyslanca a žiadal vysvetlenie.

Poslanec NR SR a podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha sa k prípadu vyjadril na sociálnej sieti napísal. „Poďme s tým niečo robiť, priatelia. Takto to nemôže ísť ďalej. Keď po policajnom násilí zomrie Afričan, spustí to lavínu boja proti rasizmu.

No keď hajlujúci belgickí policajti zabijú Slováka, nikto si nič nevšimne. Kde je v tomto prípade naša vláda Možno by sa mohol predseda vlády Igor Matovič spolu so svojím ministrom zahraničných vecí konečne prebrať a namiesto Bielorusov chrániť Slovákov,“ uviedol Blaha.