Úvod Z DOMOVA Fico: Za vysoké zálohové faktúry sú zodpovední Sulík, Galek a ÚRSO

Fico: Za vysoké zálohové faktúry sú zodpovední Sulík, Galek a ÚRSO

Foto: archív

Za vysoké zálohové faktúry, ktoré prišli začiatkom tohto roka malým podnikateľom, sú zodpovední bývalý minister hospodárstva Richard Sulík, jeho štátny tajomník Karol Galek a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Vyhlásil to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico v súvislosti s neúspešným pokusom otvoriť  mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR.

Odvolal sa pritom na list, ktorý minulý rok v júni poslal Galek predsedovi ÚRSO Andrejovi Jurisovi. V ňom ho v mene ministerstva hospodárstva žiadal o posun referenčného obdobia, za ktoré mali dodávatelia elektrickej energie nakupovať elektrinu na rok 2023, na august a september.

„Títo hochštapleri na ministerstve hospodárstva odporučili a dali žiadosť ÚRSO, aby sa – čo sa týka cenníka a ďalších vecí – riadili poslednými dvoma mesiacmi tretieho kvartálu roku 2022, teda augustom a septembrom, keď bola cena elektrickej energie na burze 600 eur za megawatthodinu.

Čo to je? Sabotáž? Ako môže niekto odporučiť úradu, aby stanovil ceny na základe burzovej ceny 600 eur, keď to museli presne vedieť?“ opýtal sa Fico. Regulačný úrad podľa neho namiesto toho, aby protestoval, postupoval podľa týchto pokynov.

Dodávatelia teda nakupovali drahú elektrinu a na základe toho potom posielali vysoké zálohové faktúry. „Máme teda jasný dôkaz, že za vysoké zálohové platby zodpovedá Sulík, jeho štátny tajomník Galek a ÚRSO,“ dodal líder Smeru-SD.

S podobnou kritikou predchádzajúceho vedenia ministerstva hospodárstva prišiel i súčasný šéf rezortu Karel Hirman. Vysoké zálohy za elektrinu pre regulovaných malých podnikateľov podľa neho spôsobila zmena rozhodujúceho obdobia pre výpočet regulovanej ceny. Ten na žiadosť bývalého vedenia rezortu posunul regulačný úrad na mesiace, keď bola cena elektriny najvyššia.

Sulík však vytkol Hirmanovi, že nedotiahol do konca začatú prácu jeho predchodcov. Na problém sa podľa neho mohol pripravovať celú jeseň, ale nespravil to. Ako dodal, pripravená legislatíva bola súčasťou agendy, ktorú mu spolu so štátnym tajomníkom Galekom odovzdali.

Sulík zdôraznil, že rezort mal pri jeho odchode na pomoc v energetickej kríze pre domácnosti aj pre podnikateľov viacero nástrojov. ÚRSO zmenu vlani v lete zdôvodnil vytvorením časového priestoru na prijatie potrebných opatrení.