Úvod Z DOMOVA Fico: Za zmarenie referenda o predčasných voľbách je zodpovedná Čaputová

Fico: Za zmarenie referenda o predčasných voľbách je zodpovedná Čaputová

Foto: archív

Za zmarenie referenda o predčasných voľbách je zodpovedná prezidentka Zuzana Čaputová. V reakcii na rozhodnutie ÚS to povedal predseda strany Smer-SD Robert Fico. Petičnú akciu by chcel zopakovať.

„Plnú politickú zodpovednosť za to, čo sa stalo, nesie prezidentka SR. Ešte raz žiadam ľudí, nech to dajú prezidentke jasne najavo. Pretože ona nezastupuje ľudí, ona nie je hlavou štátu. Ona je dnes jediným reprezentantom Hegera, Matoviča a tejto zločineckej partie, ktorá tu dnes na Slovensku vládne,“ povedal Fico.

Zdôraznil, že rozhodnutie ÚS berie na vedomie, ale nesúhlasí s ním. Vyčíta mu tiež formálnu stránku. Hovorí, že Čaputová chcela pomôcť vládnej koalícii. Podľa jeho tvrdení prezidentka očakávala, že obrátením sa na ÚS SR sa situácia utíši a keby súd rozhodol inak, neprišlo by na referendum toľko ľudí.

Viní ju aj z toho, že nedala ÚS SR jednoduchú otázku. Zopakoval, že petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo viac ako 585-tisíc ľudí. Smer-SD preto zvažuje podanie na medzinárodné inštitúcie. Ich názor však môže prísť aj po niekoľkých rokoch.

Poukázal tiež na to, že Ústava SR jasne hovorí o tom, že referendum môže byť o otázkach verejného záujmu. Tvrdí, že v súčasnosti je nulová šanca, aby koaliční poslanci zahlasovali za zmenu Ústavy SR, čím by sa zabezpečilo, že referendum o predčasných parlamentných voľbách by bolo ústavné.

Smer-SD by preto chcel petičnú akciu zopakovať. „Zvolám orgány strany a budeme hovoriť o tom, v akom rozsahu a či je možné opätovne otvoriť petičnú akciu, ktorá bude viesť k predčasným parlamentným voľbám,“ dodal Fico.