Úvod Politika Fico zasadil ranu V4, tvrdia poľské a americké médiá

Fico zasadil ranu V4, tvrdia poľské a americké médiá

Foto: archív

Nedávne výroky Roberta Fica o snahách Slovenska stať sa súčasťou jadra EÚ, o spolupráci s Berlínom a Parížom a o tom, že premiér uprednostní slovenské záujmy v Bruseli pred Vyšehradskou štvorkou si po Maďarsku všimli aj v Poľsku.

Komentátor Tomasz Mačkowiak z denníka Polytika poznamenal, že slovenský premiér v európskej téme zmenil kurz. „Fico desať rokov robil v regióne poplach. Bil sa za ekonomické záujmy s Moskvou, prebudil démonov nacionalizmu, obúval sa do Maďarov i Rómov a otvorene tiež odmietal pomoc EÚ Grécku,“ napísal.

„Predtým vstúpil do koalície s nacionalistami, pre ktorú mal jeho Smer-SD problém u európskych socialistov (PES). Správal sa ako cynický hráč, ktorému chýbal plán ako vytiahnuť Slovensko z objatia Moskvy,“ vymenoval podľa neho Ficove nedostatky poľský novinár.

Pripomenul, že V4 najskôr odmietala prerozdeľovacie kvóty pre migrantov – vrátane Bratislavy. Ale to bol posledný akcent tejto politiky, myslí si. „Keď Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslava Kyczynského prevzalo moc v Poľsku a kritika západnej Európy sa začala stupňovať, Fico začal kalkulovať,“ píše poľský komentátor. Podľa neho si predseda slovenskej vlády dnes myslí, že V4 je pre Slovensko záťažou a pristúpil na bruselskú solidaritu: „Rozhodol, že prijmú symbolický počet – stovku migrantov z Talianska“.

Podľa Polityky si Fico pri nástupe Emmanuela Macrona uvedomil, že Západ teraz dokáže privrieť oči za jeho minulosťou. Nikto si vraj nevyberie medzi Orbánom a Kaczynskim. „Slovensko – jediný štát eurozóny z V4 – nepochybne prijmú s otvorenou náručou. Nie za zásluhy, ale preto, že vie kalkulovať. A vyberá si to, čo sa mu oplatí.“

Aj americký magazín Newsweek uviedol, že Poľsko sa po výrokoch Fica stával čoraz viac osamoteným. „Z protiváhy PiS nebude nič, Slovensko sa stavia za integrované jadro v EÚ,“ znel titulok. Fico podľa magazínu zasadil ranu do budúcnosti vyšehradskej skupiny.