Úvod Z DOMOVA Fico: Zelenskyj už počas prejavu pre poslancov NR SR musel vedieť, že...

Fico: Zelenskyj už počas prejavu pre poslancov NR SR musel vedieť, že Slovensku zastaví plyn

Robert Fico. (Foto: Michaela Kolimárová)

Predseda Smeru-SD Robert Fico na mediálnom brífingu vyhlásil, že zastavenie tranzitu plynu do Európy cez meraciu stanicu Sochranovka nemá nijaký reálny dôvod, keďže situácia sa v tejto oblasti od podpísania zmluvy o tranzite z roku 2019 nezmenila.

„Preukázateľne ide o čisto provokatívne politické rozhodnutie Ukrajiny, ktoré niekto Ukrajine poradil s cieľom vytvoriť tlak na EÚ,“ tvrdí Fico. Krajiny EÚ zatiaľ o konkrétnom termíne skončenia odberu plynu z Ruska nerokovali a v hre je iba embargo na ruskú ropu.

O zastavení tranzitu plynu cez Sochranovku informoval ukrajinský prevádzkovateľ plynovodov GTSOU. Oficiálnym dôvodom majú byť aktivity ruskej armády na Donbase, kam patrí aj Sochranovka.

Fico o situácii s dodávkami plynu už rokoval s ruským veľvyslancom v SR a plánuje aj stretnutie s jeho ukrajinským kolegom. Cez Sochranovku totiž tiekla približne tretina ruského plynu pre Európu. Podľa expremiéra musel o plánovanom prerušení tranzitu vedieť aj prezident Volodymyr Zelenskyj už počas svojho prejavu pre poslancov NR SR.

Mimoparlamentná Slovenská národná strana vyzvala premiéra Eduarda Hegera, aby bezodkladne kontaktoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s cieľom okamžitého spustenia plynu na plynovode Sochranovka tak, aby neboli ohrozené dodávky plynu na územie SR.

Ako ďalej uviedli národniari vo svojom vyhlásení, prichádza čas, keď sa ukáže, či “bratríčkovanie” Hegera so Zelenským malo svoj význam. Ukrajinci namiesto poďakovania Slovensku začínajú blokovať dodávky plynu.

Takéto kroky musí podľa SNS Heger bezodkladne odsúdiť, pretože Slovensku hrozí katastrofa vo fabrikách v prípade, že budú ohrozené dodávky plynu. Nijaký plyn z Ameriky alebo dodinakiaľ Slovensku nepomôžu. Obe takéto alternatívne dodávky ohrozia továrne na Slovensku.