Úvod Politika Fico žiada Kisku, aby zverejnil celú správu o hospodárení firmy KTAG

Fico žiada Kisku, aby zverejnil celú správu o hospodárení firmy KTAG

Foto: archív

Prezident SR Andrej Kiska počas prezidentskej kampane porušil pravidlá a minul oveľa viac peňazí, ako je povolené. Na tlačovej konferencii to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico a žiada prezidenta, aby dal súhlas na zverejnenie celej finančnej správy o hospodárení firmy KTAG za roky 2013 – 2014. Podľa Fica nie je náhoda, že prezident v utorok (15. mája) oznámi, či bude opätovne kandidovať na hlavu štátu, pretože v utorok popoludní zasadá parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý bude túto správu prerokúvať.

Podozrenia, že prezident Andrej Kiska prekročil finančné limity stanovené na prezidentskú kampaň, prvýkrát potvrdzujú oficiálne dokumenty, a to finančná správa o hospodárení firmy KTAG za roky 2013 a 2014, tvrdí predseda Smeru. Dodal, že nezrovnalosti správa detailne zachytáva.

„Ak sa táto informácia z finančnej správy potvrdí vyhlásenia na adresu Andreja Kisku, mal by odstúpiť,“ tvrdí Fico. Vedľa Fica na tlačovej konferencii sedel poslanec Smeru a člen spomenutého Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Róbert Puci, ktorý vo výbore sedí a Ficove slová potvrdzoval. Kiska podľa Smeru namiesto limitu po 130-tisíc eur na prvé a na druhé kolo kampane, minul oveľa viac peňazí. Presnú sumu poslanci Smeru nepovedali.

Oficiálne stála prezidenta kampaň spred štyroch rokov približne 251-tisíc eur. Kiska kampaňoval práve cez svoju firmu KTAG, cez ktorú žiadal aj vratky daní. Firmu Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej spolumajiteľom je práve prezident Andrej Kiska, v minulosti už vyšetrovali pre podozrenia, že zaplatila menej na daniach o 27-tisíc eur menej než mala. Spoločnosť daň doplatila, čím podľa názoru niektorých renomovaných právnikov priznala spáchanie trestného činu. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dal začiatkom októbra prípad prešetriť ešte raz.

Kiska má v utorok oznámiť, či bude opätovne kandidovať. (Foto: archív)