Úvod Z DOMOVA Fico žiada návrat slovenského zlata z Londýna a spochybňuje spojencov

Fico žiada návrat slovenského zlata z Londýna a spochybňuje spojencov

Foto: TASR

Investičné zlato, ktoré má Slovensko uložené v britskej Bank of England, by sa malo vrátiť na Slovensko. Ide o 31,7 tony zlata v hodnote približne 1,3 miliardy eur. Avizoval to predseda Smeru-SD Robert Fico na tlačovej konferencii.

Návrh uznesenia, ktorým požiadajú o prípravu tohto procesu zo strany Národnej banky Slovenska (NBS), by mali predložiť cez 30 poslancov na mimoriadnej schôdzi. Dôvodom je podľa Fica hroziaca finančná kríza, ale aj nestabilita vyplývajúca z brexitu.

Miera zhodnotenia v britskej banke je zároveň podľa neho veľmi nízka. Fico tvrdí, že sa nemôžeme spoľahnúť ani na najbližších spojencov. Argumentuje históriou a zradou Československa v Mníchove v roku 1938.

Z Británie už stiahlo časť svojho zlata aj Poľsko. Z Londýna odviezlo 100 ton zlata. Uviedol to počas týždňa guvernér poľskej centrálnej banky Adam Glapiński. Krajina chce mať rezervy uložené na niekoľkých miestach a vyhnúť sa prípadným geopolitickým rizikám.

Varšava v posledných dvoch rokoch zlato prikupuje a podľa Glapińského je možné, že jeho pomer na celkových rezervách sa zdvojnásobí. Poľsko teraz disponuje objemom 228,6 tony zlata, čo predstavuje zhruba desať percent jeho celkových rezerv.

Britská centrálna banka (Bank of England) je tradične považovaná za bezpečného strážcu depozít. Navyše sídli v Londýne, kde funguje najväčší svetový trh so zlatom. Zlato odtiaľ podľa agentúry Reutersvšak v posledných rokoch repatriovali aj Nemecko alebo Rakúsko.

Problémom môže nastať, keď sa zmení geopolitická situácia. Bank of England odmietla začiatkom roka venezuelskému prezidentovi Nicolasovi Madurovi vydať zlato jeho krajiny v hodnote 1,2 miliardy dolárov. Informovala o tom v tom čase agentúra Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje, banka sa k tomu nevyjadrila.

Maduro sa podľa Bloombergu snažil niekoľko týždňov získať späť venezuelské zlato, banka to však odmietala na žiadosť USA, ktoré sa snažili odrezať autoritársku venezuelskú vládu od aktív v zahraničí a pomôcť tak šéfovi venezuelského parlamentu Juanovi Guaidóvi usporiadať demokratické voľby.