Úvod Z DOMOVA Ficovými výrokmi o Mazurekovi sa zaoberá NAKA, Chmelár podal trestné oznámenie

Ficovými výrokmi o Mazurekovi sa zaoberá NAKA, Chmelár podal trestné oznámenie

Expremiér Robert Fico vyhlásil, že Milan Mazurek povedal to, čo si myslí celý národ. (Foto: archív)

Politológ a zakladateľ strany Socialisti.sk Eduard Chmelár informoval, že podáva trestné oznámenia na predsedu vládneho Smeru-SD a bývalého predsedu vlády Roberta Fica za vyhlásenie predsedu Smeru-SD Fica, ktorý sa verejne zastal odsúdeného exposlanca ĽSNS Milana Mazureka za jeho “hanlivé rasistické výroky”.

“Som šokovaný, že vrcholový politik, ktorý inak vraj zo zásady nekomentuje rozhodnutia súdov v najzávažnejších korupčných kauzách, cíti potrebu zľahčovať práve fašistické správanie. Tu niet nijakého ospravedlnenia,” dodáva Chmelár. Podľa jeho názoru Robert Fico ako vrcholový politik musí vedieť, že na sociálne dávky ide jedno percento verejných výdavkov, ktoré sa navyše rozdeľuje všetkým ľuďom v hmotnej núdzi, nielen Rómom.

“Nech predseda Smeru-SD spočíta, koľko percent ide ‘jeho ľuďom’, koľko nás stojí korupcia, koľko nás stoja predražené štátne zákazky, koľko verejných financií sa rozkradne. Človek, ktorý sa zastane luxusného životného štýlu Moniky Jankovskej, ale vyvoláva nenávisť voči najchudobnejším, politik, ktorý nepriamo schvaľuje rasistické výroky neonacistu, sa nemôže nazývať ani antifašistom, ani sociálnym demokratom, ani demokratom,” uviedol Chmelár.

Chmelár tvrdí, že takýto človek šliape po všetkom, čo sociálna demokracia historicky dokázala, diskredituje ľavicu, jej hodnoty a zmysel existencie. “Socialisti.sk nemôžu a nebudú spolupracovať s takouto politikou. Je to princíp, je to červená čiara, za ktorú sa nedá ísť. Ľavicová politika stráca význam, ak sa nedá rozoznať od fašistickej, mätie ľudí, zastáva sa gaunerov a opúšťa najchudobnejších.”

Eduard Chmelár. (Foto: archív)

Dodáva, že paragraf 338, ods. 1 Trestného zákona jasne hovorí: “Kto verejne schvaľuje trestný čin alebo verejne vychvaľuje pre trestný čin jeho páchateľa, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.”

“Keďže sa domnievam, že konanie predsedu Smeru-SD napĺňa skutkovú podstatu trestného činu a po zohľadnení spoločenskej závažnosti takýchto výrokov a ich dopadu na celú spoločnosť, som nútený ako socialista, ako antifašista, ako demokrat a ako občan Slovenskej republiky podať na Roberta Fica trestné oznámenie.”

Podobnú rétoriku na adresu predsedu Smeru-SD zvolil aj líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý tiež upozornil na možný konflikt s paragrafom, ktorý citoval aj Chmelár. “Jeden skorumpovaný bastard, ktorý stvoril svet, kde si mohol Kočner rozhodovať o živote a smrti nevinných ľudí, vie, že sa mu pobyt na slobode kráti. Rozhodol sa preto siahnuť na najhlbšie dno svojej kariéry. Pre mňa len ďalšia motivácia do finálneho boja za vytúžený Deň po Ficovi,” napísal na sociálnej sieti Matovič.

„Národná kriminálna agentúra sa vyjadreniami Roberta Fica zaoberá, viac informácií zatiaľ nebudeme medializovať,” informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Šéf Smeru-SD prostredníctvom videa zverejneného na sociálnej sieti vyhlásil, že rešpektuje rozsudok Najvyššieho súdu proti poslancovi NR SR Mazurekovi, ale dodal, že ho zaraďuje do kategórie “mediálnych, po ktorom budú preferencie pána Kotlebu a jeho strany utešene rásť.”

“Milan Mazurek povedal to, čo si myslí celý národ. A ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu,” dodal Fico. „To sa mám naozaj báť povedať, že podporujem policajtov v tvrdých zásahoch v rómskych osadách, ako to bolo v Moldave nad Bodvou? To sa mám báť povedať, že časť Rómov zneužíva sociálny systém?” pýtal sa predseda Smeru vo videu.

Milan Mazurek. (Foto: archív)