Úvod ZO ZAHRANIČIA Fidesz zahral na šovinistickú strunu: Hranice má iba maďarský štát, nie národ

Fidesz zahral na šovinistickú strunu: Hranice má iba maďarský štát, nie národ

Foto: archív

V uplynulých trinástich rokoch Maďarsko potvrdilo susedným krajinám, že ak sa spoja sily príslušníkov tam žijúcej maďarskej menšiny, je to dobré nielen pre Maďarov, ale aj pre jeho susedov.

Uviedla to maďarská vládna strana Fidesz na sociálnej sieti pri príležitosti Dňa národnej spolupatričnosti. Maďari si ním pripomínajú podpísanie Trianonskej mierovej zmluvy z roku 1920.

„Hranice má iba štát Maďarsko, nie však maďarský národ. Tak je to uvedené v zákone,“ poznamenal Fidesz. Predseda maďarskej vlády a Fideszu Viktor Orbán v priloženom videozázname pripomenul, že mnoho ľudí chcelo Maďarsko pochovať, niektorých motivovala túžba po zisku a iní „odjakživa nenávideli Maďarov“.

„Sme tvrdohlavý národ, nikdy sme neboli ochotní zúčastniť sa na vlastnom pohrebe,“ povedal okrem iného Orbán. Zdôraznil, že Maďari zostávajú, pretože sú tu doma. „Áno, my sme tí, ktorí zmenia osud Maďarska,“ uzavrel premiér.

Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá vymedzila hranice Maďarska a Československa po rozpade Rakúsko-Uhorska na záver 1. svetovej vojny, podpísali 4. júna 1920 v paláci Veľký Trianon pri Paríži predstavitelia Dohody (Veľká Británia, Francúzsko, Spojené štáty americké, Taliansko) a Maďarska.

Trianonská zmluva priniesla slobodu viacerým národom dovtedajšieho takmer 21-miliónového Uhorska. Na 72 percentách jeho územia vznikli nové spojenecké štáty a novovzniknuté Maďarsko so siedmimi miliónmi obyvateľov stratilo prístup k moru.

Hoci Maďarsko zmluvu podpísalo a ratifikovalo, s novým stavom sa nikdy nezmierilo a v priebehu posledného storočia bez ohľadu na politické režimy v súvislosti s Trianonom pravidelne prezentuje šovinistické postoje a vyhlásenia, namierené proti okolitým krajinám.

Poslanci maďarského parlamentu 31. mája 2010 rozhodli, že výročie podpisu zmluvy sa bude každoročne pripomínať pamätným dňom, ktorý bol stanovený na 4. júna ako Deň národnej spolupatričnosti.