Úvod Kultúra Filmovú Popolušku mala pôvodne hrať Jana Preissová

Filmovú Popolušku mala pôvodne hrať Jana Preissová

Foto: archív

Bez Popolušky si niektorí z nás už ani nevedia predstaviť Vianoce. Legendárnu rozprávku z roku 1973 si na televíznej obrazovke nechá ujsť počas najkrajších sviatkov v roku len málokto. Hoci filmový príbeh o Popoluške a princovi poznáme už naspamäť, vždy si ju pozrieme znova a znova…

Filmová rozprávka Tri oriešky pre Popolušku však mohla vyzerať úplne inak. Presnejšie, úplne inak mohla vyzerať samotná Popoluška a princ. Namiesto dnes už ikonickej dvojice Šafránková – Trávníček si ústredné postavy totiž mohli zahrať Jana Preissová a Jan Hrušínský mladší. Informoval o tom český denník Aha!.

Jana Preissová a Jan Hrušínský mali byť v dnes už legendárnom filme Popoluškou a princom. (Foto: ceskatelevize.cz)

Na Popolušku som skúšal viac ako 25 herečiek a bol som už takmer dohodnutý s Janou Preissovou spomína režisér Václav Vorlíček. Ale keď som sa s ňou stretol a skúmali sme termíny nakrúcania, ktoré sa po dohadovaní s Nemcami presunuli na zimu, tak Jana zistila, že to bude práve v šiestom mesiaci tehotenstva. Takže to padlo! povedal pre denník Aha! režisér. Potom si však našťastie, spomenul na mladú Libušu Šafránkovú, ktorú si pamätal ako Barunku z filmovej Babičky. Šafránková sa do scenára okamžite zamilovala a o Popoluške tak bolo rozhodnuté.

Nájsť princa bolo o niečo jednoduchšie, hoci naňho mal režisér tiež viacero adeptov. Uvažoval napríklad aj o Janovi Hrušínskom či Jaroslavovi Drbohlavovi, ktorému nakoniec pripadla úloha pobočníka Vítka. K Trávničkovi sa dostal režisér náhodou. Začínal som práve učiť na FAMU a režisér Elmar Kloss si ma prizval na posudok a obhajobu absolventského filmu študeta, ktorý sa volal Jaroslav Soukup (dnes známy český režisér). V tom filme hral chlapec, ktorý mi trochu pripomínal francúzskeho Alaina Delona a taká podoba môže na divákov zapôsobiť) povedal o výbere princa režisér legendárnej Popolušky.

UložiťUložiť