Úvod ZO ZAHRANIČIA Fínsko požiada o vstup do NATO, oznámil Niinistö Putinovi

Fínsko požiada o vstup do NATO, oznámil Niinistö Putinovi

Sauli Niinistö (vľavo) s Vladimirom Putinom. (Foto: archív)

Fínsky prezident Sauli Niinistö v telefonáte oznámil svojmu ruskému náprotivku Vladimirovi Putinovi, že jeho krajina už v najbližších dňoch požiada o vstup do Severoatlantickej aliancie. Putin to označil za chybu a varoval, že fínsky vstup do aliancie naruší vzťahy medzi oboma krajinami.

Tento krok odsúhlasilo vedenie vládnych sociálnych demokratov. Prezident Niinistö a premiérka Sanna Marinová sa spoločne vyslovili v prospech členstva v NATO už pred pár dňami. „Prezident Ninistö povedal prezidentovi Putinovi, že ruská invázia na Ukrajinu zmenila bezpečnostné postavenie Fínska,“ píše sa vo vyhlásení fínskej prezidentskej kancelárie.

K zmene stanoviska Helsínk podľa vyhlásenia prispeli aj predchádzajúce ruské požiadavky, ktorých cieľom bolo zabrániť vstupu ďalších krajín do aliancie. „Rozhovor bol otvorený a priamočiary, ale zaobišiel sa bez vyhrotenia situácie. Je dôležité zamedziť napätiu,“ uviedla Ninistöova kancelária, ktorý v posledných rokoch pravidelne komunikoval s Putinom.

Počas telefonátu, ktorý sa uskutočnil na žiadosť fínskej strany, Ninistö ubezpečil, že Helsinki chcú ďalej s Moskvou udržiavať „korektnú a profesionálnu“ úroveň vzťahov. Kremeľ vydal k telefonátu stanovisko, v ktorom cituje Putinove slová, že skončenie tradičnej politiky vojenskej neutrality Fínska by bolo chybou a že pre bezpečnosť Fínska nejestvuje nijaká hrozba.

Šéf Kremľa v tejto súvislosti fínsku hlavu štátu v telefonáte varoval, že vstup do Severoatlantickej aliancie bude mať negatívny vplyv na doteraz dobré susedské vzťahy a partnerskú spoluprácu oboch krajín.

V nedeľu by malo o svojom prípadnom členstve v NATO rozhodnúť aj susedné Švédsko, ktoré opustenie tradičnej vojenskej neutrality tiež zdôvodňuje ruskou inváziou na Ukrajine. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg opakovane vyhlásil, že Fínsko aj Švédsko budú v aliancii privítané „s otvorenou náručou“, ak sa o členstvo v nej rozhodnú požiadať.