Úvod Ekonomika Firmy v obchodnom registri podávajú priznanie iba elektronicky

Firmy v obchodnom registri podávajú priznanie iba elektronicky

Foto: archív

Právnické osoby zapísané v obchodnom registri podávajú tohtoročné priznania k dani z príjmov už len elektronicky. Na elektronickú komunikáciu sa musia najskôr registrovať na portáli Finančnej správy. Registruje sa pritom osoba, teda konateľ, alebo ním splnomocnená osoba, nie samotná spoločnosť.

Na registráciu potrebuje konateľ alebo osoba, ktorú na to splnomocní, elektronický občiansky preukaz s čipom (eID) alebo kvalifikovaný elektronický podpis, keďže po 1. januári 2018 už právnické osoby nemôžu s daňovým úradom uzatvárať dohodu o elektronickom doručovaní.

V eID treba mať preinštalovaný platný certifikát vydaný po 1. novembri 2017, pretože dovtedy platné certifikáty ministerstvo vnútra zneplatnilo. Ak občan zatiaľ nemá vymenený certifikát, výmenu je možné spraviť v klientskych centrách okresných úradov, rovnako ako na oddeleniach vydávania dokladov okresných riaditeľstiev Policajného zboru.

Po registrácii ešte treba elektronicky požiadať o autorizáciu – teda pridelenie prístupových práv k dátam daňového subjektu. Autorizácia správcom dane trvá približne tri dni. V prípade väčšieho počtu žiadostí o autorizácie môže proces trvať aj dlhšie, preto  Finančná správa odporúča vybaviť nevyhnutné kroky v dostatočnom predstihu. Všetky informácie k elektronickej komunikácii sú dostupné aj na portáli finančnej správy v časti Registrácia a autorizácia pomocou eID karty.