Úvod Z DOMOVA Fitnescentrá majú byť odškodnené. Európsky súd im dal za pravdu

Fitnescentrá majú byť odškodnené. Európsky súd im dal za pravdu

Foto: archív

Európsky súd pre ľudské práva uznal žalobu fitnescentier, Matovičova vláda ich tak bude musieť odškodniť. Pre protipandemické opatrenia totiž museli byť zatvorené. Na sociálnej sieti o tom informovala Únia fitness centier Slovenska.

Vláda sa má do 5. marca budúceho roka stretnúť s majiteľmi fitnescentier a dospieť k dohode, vysvetľuje Pavel Kiseľ z Únie fitness centier Slovenska: „Európsky súd pre ľudské práva dáva časovú lehotu na mimosúdne odškodnenie.“ Majiteľov posilňovní vyzýva, aby sa do únie pridali, iba tak budú mať na odškodné nárok.

„Vláda SR sa v prvom rade musí so stanoviskom Európskeho súdu pre ľudské práva oboznámiť a právne ho zanalyzovať,“ informoval tlačový odbor Úradu vlády SR. Ďalší postup zvolí na základe výsledkov právnej analýzy.

Ak posilňovne v tomto spore uspejú, Slovenská republika bude povinná prijať také opatrenia, ktoré budú eliminovať vznik obdobného porušovania práva. A taktiež bude povinná vyplatiť odškodnenie sťažovateľom.

Žalobcovia sú vlastníkmi fitnescentier, ktoré boli uzatvorené od marca do júna 2020. A to na základe opatrení Úradu verejného zdravotníctva proti šíreniu COVID-19. Majitelia tvrdia, že takto utrpeli majetkovú ujmu, stratili príjem a klientelu. Len straty z jari sa podľa Únie fitness centier Slovenska pohybujú v miliónoch.