Úvod ZO ZAHRANIČIA Francúzske deti už nebudú mať otca a matku, ale rodiča 1 a...

Francúzske deti už nebudú mať otca a matku, ale rodiča 1 a rodiča 2

Foto: archív

Francúzsky parlament schválil zákon o odstránení názvov „matka“ a „otec“ vo formulároch používaných v školách v rámci celej krajiny. Dodatok k národnému Zákonu o školstve nariaďuje nahradiť ich termínmi „rodič 1“ a „rodič 2“. Táto zmena má vraj zabrániť diskriminácii „rodičov rovnakého pohlavia“. Rozhodnutie najviac podporuje strana La République en Marche, ktorú založil francúzsky prezident Emmanuel Macron.

„Dodatok k Zákonu o školstve má za cieľ zakotviť rozmanitosť rodín, v ktorých žijú deti, a preniesť ju do administratívnych formulárov v školách,“ hovorí Valérie Petitová, členka parlamentu, ktorá tento dodatok zostavovala. Tvrdí, že predchádzajúci zákon nezohľadňoval existenciu „rodičov rovnakého pohlavia“.

„Teraz tu máme rodiny, ktoré sa cítia zošnurované v súčasných staromódnych sociálnych a rodinných modeloch. Pre nás je táto vec meradlom spoločenskej rovnosti,“ dodala Petitová. V dodatku sa doslova píše: „Aby sa zabránilo diskriminácii, budú prihlášky do škôl, triedne knihy, oprávnenia rodičov a všetky ostatné oficiálne formuláre, týkajúce sa detí, povinne obsahovať iba výrazy Rodič 1 a Rodič 2.“

Nie všetci členovia francúzskeho parlamentu však súhlasia s princípom tohto zákona. Podľa The Daily Telegraph napríklad Fabien DiFilippo, zástupca generálneho tajomníka Republikánskej strany, označil dodatok za „hrôzostrašnú ideológiu“, ktorá v mene bezhraničného rovnostárstva propaguje odstránenie kompetencií vrátane tých, čo súvisia s rodinou.

Nicolas Bay, člen pravého krídla francúzskej Strany národnej obnovy, vyjadril na Twitteri svoj názor slovami: „Jeden otec, jedna matka! Stop teistickému pseudopokrokovému delíriu! #Rodič1Rodič2.“ Iný status na Twitteri vraví, že koncepcia odstránenia označenia „matka“ a „otec“ je „dehumanizujúca“. Ostatní sa hádajú, podľa čoho sa budú rodičia rozhodovať, kto bude 1 a kto 2.

Prvýkrát začala Francúzska vláda uvažovať o číslovaní rodičov v roku 2013, keď sa v krajine zlegalizovalo manželstvo osôb rovnakého pohlavia. Dodatok môže ešte zamietnuť francúzsky senát, no aj tak sa vracia naspäť do parlamentu na záverečné čítanie a schválenie.