Úvod Ekonomika Francúzske firmy podpísali v Indii kontrakty za 13 miliárd eur

Francúzske firmy podpísali v Indii kontrakty za 13 miliárd eur

Foto: archív

Francúzske a indické spoločnosti uzavreli počas návštevy prezidenta Emmanuela Macrona v Indii zmluvy v hodnote 13 miliárd eur. Podrobnosti o uzatvorených obchodných dohodách kancelária prezidenta neuviedla. Oznámila však, že Francúzsko bude v Indii investovať asi 200 miliónov eur.

Dohodu o výstavbe šiestich jadrových reaktorov v západoindickom Džajtápure uzavrel francúzsky EDF a indická spoločnosť NPCIL. Rokovania o výstavbe jadrových reaktorov novej generácie v Indii trvajú už roky. Podľa agentúry Reuters však nie je jasné, či firmy uzavreli predbežnú dohodu alebo pevný kontrakt.

Dohodu podpísala aj spoločnosť Safran, ktorá bude dodávať motory indickej firme SpiceJet. Suez bude zase modernizovať vodovodný systém v južnej Indii. Zmluvu o spolupráci uzavreli aj plynárenské firmy Air Liquide a Sterlite.

Francúzsko je deviatym najväčším investorom v Indii, od apríla 2016 do marca 2017 dosiahla hodnota vzájomného obchodu takmer 11 miliárd dolárov. India dodáva Francúzsku predovšetkým textil, elektrické prístroje, organické chemikálie, kožené výrobky a šperky, opačným smerom prúdia najmä lietadlá, lekárske nástroje, železo, oceľ alebo plasty.