Úvod ZO ZAHRANIČIA Francúzsko pripravuje zákon, ktorý zabráni moslimom oddeľovať sa od väčšinovej komunity

Francúzsko pripravuje zákon, ktorý zabráni moslimom oddeľovať sa od väčšinovej komunity

Foto: archív

Francúzske Národné zhromaždenie sa zaoberá návrhom zákona o separatizme, ktorý má moslimskú komunitu prinútiť, aby rešpektovala zákony republiky a sama bojovala proti radikálnym islamistom. Návrh zákona urýchlili nedávne teroristické útoky.

Vražda učiteľa z parížskeho predmestia a útok v kostole v Nice, ktorý si vyžiadal tri ľudské životy, otriasli Francúzskom koncom minulého roka. Vláda sa rozhodla konať. Prezident Emmanuel Macron nariadil vypracovať zákon, ktorý by podobné prejavy radikálneho islamizmu potláčal už v zárodku.

„Všetko sa začína drobnou kriminalitou na predmestiach. Je to však zväčša prvý krok k násiliu a postupnej radikalizácii,“ myslí si sociológ, odborník na islam a otázky integrácie Tarik Yildiz. Radikalizácia môže viesť k teroristickým útokom, ktoré majú čoraz častejšie na svedomí jednotlivci.

Cieľom zákona je nielen predchádzať útokom, ale predovšetkým zabrániť separácii moslimov od väčšinovej komunity. Jeho súčasťou je napríklad väčšia kontrola mešít a požiadavka, aby imámovia nemohli predstúpiť pred veriacich bez povinnej atestácie.

Opozícia protestuje proti tomu, že v texte zákona sa vôbec nespomína pojem radikálny islamizmus a podľa nej v ňom chýbajú aj ďalšie podstatné body týkajúce sa napríklad terorizmu či prisťahovalectva.

Vláda chce zabrániť radikálnym moslimom, aby vytvárali uzatvorené komunity. Tých umiernených zase žiada, aby v tejto snahe pomohli. Moslimské asociácie sa mali podpisom republikánskej charty prihlásiť k základným princípom fungovania spoločnosti. Tri z nich to však hneď odmietli.