Úvod ZO ZAHRANIČIA Francúzsko schladilo Zelenského nádeje: Ukrajina sa môže stať členom EÚ o 15...

Francúzsko schladilo Zelenského nádeje: Ukrajina sa môže stať členom EÚ o 15 až 20 rokov

Foto: archív

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po nedávnom podaní prihlášky do Európskej únie lobuje za čo najskošie prijatie svojej krajiny do tohto spoločenstva. Skutočnosť však môže byť diametrálne odlišná.

Štátny tajomník francúzskeho ministerstva zahraničných vecí pre európske záležitosti Clément Beaune totiž vyhlásil, že Ukrajina sa nemôže stať členom Európskej únie skôr ako o pätnásť až dvadsať rokov.

“Musíme byť úprimní. Ak niekto povie, že Ukrajina sa môže stať členom EÚ o šesť mesiacov, alebo o rok či o dva, klame,“ povedal Beaune pre Radio J. „Bude to zrejme o 15 až 20 rokov, skrátka bude to trvať dlho,” povedal vo vysielaní rozhlasovej stanice.

„Nechcem v Ukrajincoch vyvolávať nijaké ilúzie, ani im hovoriť klamstvá,“ pokračoval štátny tajomník. Zopakoval návrh prezidenta Emmanuela Macrona vytvoriť voľnejšie Európske politické spoločenstvo, ktoré môže pomôcť Ukrajine skôr vstúpiť do EÚ.

Macronov návrh Zelenskyj neprijal a trval na okamžitom začatí prístupového procesu, ktorý povedie k úplnému členstvu Ukrajiny v EÚ. Beaune však uviedol, že Macronov návrh nie je „alternatívou k členstvu v európskom politickom spoločenstve. Nebráni neskoršiemu členstvu v únii“.

Podľa Macronovho plánu „by malo existovať voľné, širšie zoskupenie štátov v Európe a mohlo by získavať z európskeho rozpočtu financie na obnovu a oživenie týchto štátov, ich spoločností a ekonomík“, dodal Beaune.

Aj ďalší lídri štátov združenýchv Európskej únii neprejavili veľkú ochotu rýchlo prijať za člena Ukrajinu. O Macronovom nápade vytvoriť Európske politické spoločenstvo budú lídri debatovať na samite EÚ koncom júna.