Úvod Spoločnosť Františka Mojžiša predčasne prepustili na slobodu

Františka Mojžiša predčasne prepustili na slobodu

Foto: archív

Okresný súd v Martine vyhovel žiadosti o predčasné prepustenie z väzenia, ktorú podal bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos František Mojžiš. Ten si odpykával 8,5-ročný trest za podvod. Pojednávanie sa udialo priamo v Ústave na výkon trestu pre odsúdených v Sučanoch.

O prepustenie na slobodu požiadal Mojžiš po uplynutí dvoch tretín trestu. Sudca mu udelil šesťročnú skúšobnú dobu. „Samozrejme, som rád. Všetko zlé, čo som v živote urobil, ľutujem. Ale nikdy by som nepovedal, že ľutujem kroky, ktoré ma sem dostali v tom zmysle, že boli nutné. Nikdy nebolo ich zámerom urobiť niekomu bolesť,“ povedal Mojžiš krátko po tom, ako vyšiel z pojednávacej miestnosti.

Na otázku, či poškodení ľudia ešte niekedy uvidia svoje peniaze odpovedal, že vo veci podal dovolanie. „Ešte sa v podstate nič neskončilo. Bude to však ťažké, lebo aj môj zdravotný stav je o šesť rokov horší a či to bude možné, uvidíme. Nádej síce umiera posledná, ale je malá. Povedzme si otvorene – tí, ktorí sľúbili, že odškodnia, boli a sú proti,“ doplnil Mojžiš.

Bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos tvrdí, že poškodených ľudí nikdy nechcel podviesť. „Ani som ich nepodviedol. Na to sú dôkazy. Uvažujem nad tými ľuďmi každý deň,“ uviedol. Kde skončili peniaze poškodených ľudí, Mojžiš nevie. „Pýtal som sa na to na rôznych súdoch a žiadal ďalšie vyšetrovanie. Bolo vždy odmietnuté,“ povedal.

Brány väznice v Sučanoch v okrese Martin opustil v piatok krátko po 11. hodine. „Vyzdvihnúť ma príde manželka, možno aj s dcérou. Beriem si so sebou veľa listov, ktoré som dostával, papiere, knihy a lieky,“ povedal Mojžiš. Na otázku, ako sa cíti po prepustení z väzenia uviedol, že nijako.

Mojžišov advokát Róbert Hronček krátko po vyhlásení rozhodnutia o podmienečnom prepustení povedal, že je spokojný. „Súd rozhodol tak, ako mal. Môj klient splnil všetky materiálne aj formálne podmienky,“ uviedol. Bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos si právoplatne odpykal päť rokov a osem mesiacov z pôvodného 8,5-ročného trestu odňatia slobody za trestný čin podvodu.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, vo februári 2015 nepovolil obnovu konania, o ktorú požiadal Mojžiš a jeho návrh zamietol. Dvadsaťpäťtisíc veriteľov v jeho nebankových spoločnostiach prišlo o miliónové vklady len preto, že Drukosu naleteli na ponuku obrovského zhodnotenia vkladov.

Foto: archív