Francúzsky spisovateľ a investigatívny novinár Paul Moreira nakrútil dokument o smutne známom kyjevskom Majdane, s názvom Ukraine: les masques de la révolution (Ukrajina: masky revolúcie), ktorý vyvolal vo Francúzsku aj na Ukrajine neobyčajný rozruch.

Bolo to zvláštne, veď televízne snímky a spravodajské reportáže z krvavých udalostí v Kyjeve a z rozbúreného juhovýchodu krajiny sa vysielali na kanáloch západných televíznych spoločností od rána do noci bez pochybností o demokratických revolučných procesoch v krajine, ktorá chce patriť do Európy.

Moreirov dokument mal však v porovnaní s tým, čo mohli dovtedy vidieť na obrazovkách bežní diváci, jednu nevídanú a zrejme neodpustiteľnú prednosť – hovoril pravdu.

Francúzsky filmár a skúsený novinár si zvolil jednoduchú pracovnú metódu: zaznamenával všetko, čo videl a počul. V strihovej skladbe sa nedopúšťal manipulácií v obvyklom štýle, že to, čo nevyhovuje politickým zámerom vyšších inštancií, sa jednoducho hodí do koša, a to, čo im vyhovuje, sa ponechá a ešte umocní vhodným komentárom. 

Reprofoto: archív
Reprofoto: archív

Cenzúra Majdanu
Autor dokumentu Masky revolúcie bol dôsledný: vedel, že jeho investigatívna práca bude v rozpore so všeobecne zobrazovanými a prijímanými informáciami. Sám o tom povedal: „Vedel som, že som išiel do konfrontácie so silnou opozíciou, že budem obvinený z nahrávania Putinovi a že dokument bude označovaný za propagandu. Neočakával som však, že narazím na jeho popieranie, niekedy hraničiace až s hystériou.“

Moreirov film sa mal odvysielať s pomerne veľkým časovým odstupom 1. februára vo francúzskej televízii Canal+. Jeho uvedenie však vyvolalo pobúrenie ukrajinskej vládnej garnitúry a diplomati ukrajinského veľvyslanectva v Paríži vyvinuli enormný nátlak na vedenie televíznej stanice, aby podľa nich podvodný dokument stiahli z vysielania.

Veľvyslanectvo zároveň predložilo zoznam reálií a súbor záberov, aké by mal Canal+ vysielať o Majdane. Lenže noví kyjevskí držitelia moci sa poriadne zmýlili, lebo nedocenili, čo pre Francúzov znamená pojem sloboda prejavu.

Foto: AFP
Foto: AFP

FILM SA ODVYSIELAL V PÔVODNOM ROZSAHU PODĽA PLÁNU V ČASE, KEĎ UKRAJINA ZAVIEDLA OFICIÁLNU CENZÚRU RUSKEJ A SOVIETSKEJ PRODUKCIE V KINÁCH A V TELEVÍZII.

V tejto súvislosti Kyjev označil za nepriateľov ohrozujúcich štát šesťsto umeleckých osobností z celého sveta, medzi ktorými sa ocitol francúzsky herec Gérard Depardieu, americkí herci Steven Seagal a Mickey Rourke, či svetoznámi režiséri Oliver Stone a Emir Kusturica.

Cynizmus ukrajinských hrdinov
Francúzska verejnosť bola zhrozená z dovtedy zamlčovaných faktov o ukrajinskej revolúcii. Moreira ukázal, že udalosti v Kyjeve nemali nič spoločné s bojom za demokraciu.

V plnej nahote ukázal iniciátorov masakrov – vodcov ukrajinských neonacistických skupín z Pravého sektora a úlohu akú hrali pri organizovaní nepokojov a chaosu politici Spojených štátov – americký viceprezident Joseph Biden, senátor John McCain, bývalý šéf CIA David Petraeus, a predstaviteľka štátneho departmentu USA Victoria Nuland, známa z rozdávania koláčov rebelantom z Pravého sektora.

Fopto: archív
Fopto: archív

OKREM KYJEVA FILMOVÝ ŠTÁB NAVŠTÍVIL SMUTNE ZNÁMY DOM ODBOROV V ODESE, KDE V MÁJI 2014 ZAŽIVA UPÁLILI ROZVÁŠNENÍ ZABIJACI MAJDANU DESIATKY CIVILISTOV, MUŽOV I ŽIEN.

Obhorené telá nevinných obetí boli pre francúzskych divákov rovnako šokujúce ako výpoveď jedného z vodcov euromajdanu, Marka Gordejenka, ktorý sa o zavraždených vyjadril pred kamerou s pohŕdaním a cynizmom: „Títo darebáci, ktorí sa pokúšali dostať nás späť do odporného ruského sveta, si zaslúžili takúto smrť. Neľutoval som ich ani sekundu. Žiaľ, väčšina z nich utiekla, a tak nezhoreli…“ 

Vojenské záujmy USA
Na adresu francúzskeho dokumentaristu prichádzajú z Ukrajiny i odinakiaľ samé vyhrážky. Neonacistický poslanec Igor Mosijčuk žiada, aby bol francúzsky dokumentarista vyhlásený za personu non grata. Európa počúva Američanov a mlčí.

NEBOJÁCNY FRANCÚZ SVOJOU FILMOVOU SNÍMKOU ODHALIL FALOŠNÉ INFORMAČNÉ PROSTREDIE ZÁPADNÉHO SVETA A EXPANZÍVNU POLITIKU USA.

A to sa neodpúšťa nielen na Ukrajine. Veď Moreira napríklad bez vysvetľujúceho komentára „svojvoľne“ citoval Lavrenca Summersa, bývalého amerického ministra financií, ktorý v ukrajinskej metropole z tribúny konferencie Jaltská európska stratégia bez škrupulí vyhlásil: „Nevenujeme sa dobročinnosti. Ukrajina je dôležitou prednou strážou našich základných vojenských záujmov.“ Také priznanie naozaj nepotrebuje komentár.

 Paul Moreira: Ukrajina: Masky revolúcie:

Prečítejte si aj: Korupcia a ďalší ukrajinský Majdan na obzore

8 komentárov

 1. Tak sa treba pozrieť cez optiku uvádzaných udalostí aj na horlivcov na Slovensku a to počnúc kanceláriou prezidenta, celým spektrom pseudopolitikov a zvlášť pozor na europoslancov, ktorí akosi nemôžu pochopiť, že v bruselskom stane majú hájiť záujmi Slovákov!

 2. A yase sa bojuje len v europe za vidatnej pomoci americanov aby nas potom mohli z velkou pompou zachranit bolo by nam anozaj tak zle z rusmy z narodom co ma korene tu v europe a svoju historiu v slovanskych narodov?

 3. Vyzerá to ako ďalší propagačný článok.
  Ja Francúzky neviem, a zhliadnuc na dokument ani neviem akú nesie spravu, lebo je cely vo francúzštine.
  Článok neobsahuje žiadny odkaz na zdroje informácie alebo vyjadrenia, ktoré sa tam spomínajú, takže neviem posúdiť, či sa niečo také vôbec stalo, ako napr. „Veľvyslanectvo zároveň predložilo zoznam reálií a súbor záberov, aké by mal Canal+ vysielať o Majdane“ – kde, a kto to vie dokázať?
  Ja tiež môžem povedať, že mi niekto niečo povedal aby som urobil, ale nedocenil, ze sloboda prejavu je pre mňa oveľa dôležitejšia…

  Ak článok neodkazuje na žiadne fakty, tak nemusí byt úplne pravdivý, ja len dúfam, ze sa Rusi jedného dňa zobudia a urobia aj u seba niečo ako Majdan aby sa zbavili svojho cára…
  Neberte to nikto osobne ale filtrujte trošku zdroje, ktoré čítate, a neverte každému článku, ktorý neobsahuje ani jeden dôkaz……potom je to len dobre štrukturovaná a podaná ako realita rozprávka

Comments are closed.