Úvod Z DOMOVA Funkcionári SNS: Ľudí do rôznych štátnych orgánov a agentúr nominoval Andrej Danko,...

Funkcionári SNS: Ľudí do rôznych štátnych orgánov a agentúr nominoval Andrej Danko, nie strana

Anton Hrnko. (Foto: archív)

Vypočúvanie Andreja Danka na NAKA 23. júla 2020 opäť vyvolalo otázku zodpovednosti za národniarske nominácie ľudí v rôznych štátnych orgánoch a agentúrach. V kauzách ako Dobytkár alebo Štátne lesy SR bolo zatknutých viacero ľudí a kauzy sa spájajú s SNS.

„Vedomí si plnej zodpovednosti za politiku SNS v predchádzajúcom období vyhlasujeme, že žiaden z vyšetrovaných nikdy nebol členom SNS a do funkcií, v ktorých mali vykonávať trestnú činnosť, ich nenominoval žiaden orgán SNS.

Ak na tých miestach pôsobili ako nominanti SNS, tak to boli nominanti predsedu strany Andreja Danka a vedenie strany sa o nich dozvedalo buď z tlače, alebo vôbec nie. Preto ani nevieme, či nevzniknú ďalšie kauzy, ktoré budú spájané s SNS, ale v skutočnosti by mali byť spájané iba s jej predsedom.

Ten stranícke orgány nikdy neinformoval o svojich nomináciách a v prípade spochybňovania nominácií alebo upozorňovania na činnosť údajných nominantov SNS sa správal agresívne proti tým, ktorí ho o tom informovali,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré na svojom facebookovom profile zverejnil podpredseda SNS Anton Hrnko.

Pod výzvou sú okrem neho podpísaní aj Štefan Zelník, predseda Krajskej organizácie SNS v Banskej Bystrici Štefan Turek a predseda Krajskej organizácie SNS v Žiline Erik Gemzický.

Od týchto nominácií sa dištancujú, keďže to neboli nominácie SNS, ale len jej predsedu. Sú presvedčení, že Andrej Danko nesie za ne plnú zodpovednosť tak v morálnej, ako i politickej, poprípade trestnoprávnej rovine.

Vyzývajú všetkých funkcionárov SNS, aby povedali verejnosti pravdu a pripojili sa k vyhláseniu. Členovia strany nemôžu tolerovať zneužívanie jej historického mena na presadzovanie osobných koristníckych záujmov jednotlivcov. Len takým spôsobom sa môže ešte SNS vôbec niekedy uchádzať o hlasy voličov a byť aj v tejto snahe úspešná. V opačnom prípade nemá budúcnosť.