Otcovia proti synom, klany, celé rodiny i dediny vrhajúce sa proti sebe. Taký je obraz občianskej vojny, akú sme nezažili a akú poznáme z kníh o bielogvardejcoch proti červenoarmejcom v Rusku, o Severe proti Juhu v Amerike.

Ale skutočná občianska vojna sa deje práve dnes, neďaleko od nás, na donských stepiach v krvavom konflikte spriaznencov Západu proti rebelom z Východu.

Ukrajinská tragédia
je reprízou tri štvrtiny storočia starého príbehu, v ktorom pred sedemdesiatimi rokmi hrali hrdlorezi z fašistickej Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA). Dnes hrajú nástupcovia týchto zabijakov hlavnú úlohu.

Svet vojnový požiar najprv zaskočil, potom pobúril, aby sme si naň napokon zvykli, lakonicky prijímajúc správy o obrovskom počte mŕtvych ako hlásenia o počte vypálených hektárov plameňmi zdevastovaného spáleniska.

Všetko sa začalo na kyjevskom Majdane, kde režiséri ukrajinského prevratu zinscenovali ľudové povstanie. (Foto: archív).
Všetko sa začalo na kyjevskom Majdane, kde režiséri ukrajinského prevratu zinscenovali ľudové povstanie. (Foto: archív).

VOJNOVÝ POŽIAR SA ROZŠÍRIL Z KYJEVA, KDE ŽRALOCI ZÁPADU UŽ PRED MNOHÝMI ROKMI ZAVETRILI KORISŤ V PODOBE ZISKOV Z PLYNOVÝCH A ROPNÝCH POTRUBÍ.

Preto zvrhli bývalého prezidenta Viktora Janukovyča. Hoci ten sa snažil navonok štát nasmerovať k Bruselu i Washingtonu, jeho osoba bola pre EÚ a USA neprijateľná, pretože voľby vyhrával heslami o príklone k Moskve. Na to bolo treba zverbovať a mesiace živiť dav na kyjevskom námestí Majdan, ktorý by burácal za „západné hodnoty“.

Na to bolo treba zapojiť fašistov z UPA, ktorí mali v honbe na Rusov generačnú skúsenosť. Potom zapojili do vývoja situácie ľudí okolo Vitalija Klička, Petra Porošenka či Arsenija Jaceňuka, ktorí vzápätí nahradili bývalých držiteľov moci.

Pomoc Kyjevu v boji proti vlastným občanom na východe krajiny poskytujú fašistické zoskupenia operujúce súčasne s ukrajinskou armádou. (Foto: archív).
Pomoc Kyjevu v boji proti vlastným občanom na východe krajiny poskytujú fašistické zoskupenia operujúce súčasne s ukrajinskou armádou. (Foto: archív)

Akcia vyvolala antireakciu
Proti ukrajinskému terorizmu sa vzopreli Rusi, ktorí majú v druhej najľudnatejšej republike bývalého Sovietskeho zväzu stále významné počty i pozície. Na Kryme, kde tvoria jasnú väčšinu, v referende pred rokom odhlasovali pripojenie k Rusku.

Vzápätí ich nasledovali podporovatelia historického Novoruska z Luhanskej a Doneckej oblasti, ktorí vyhlásili národné republiky a v referende hlasovali za ich samostatnosť, a teda oddelenie od Ukrajiny.

Západom nastrčené vedenie v Kyjeve začalo s ozbrojenými útokmi v mene zachovania územnej celistvosti, čím otvorilo cestu k občianskej vojne.

TVRDENIE ZÁPADNÝCH MÉDIÍ, ŽE V KONFLIKTE BOJUJÚ DVA HOMOGÉNNE TÁBORY ETNICKÝCH RUSOV A UKRAJINCOV, JE LOŽ.

„Kyjev bombarduje a vyhladzuje civilistov, z ktorých je veľká časť Ukrajincov,“ vyhlásil nedávno verejnosť britský novinár Mark Franchetti. Usvedčil tak kyjevské vedenie z likvidácie vlastného obyvateľstva.

Z toho Kyjev usvedčujú aj vraždy bývalého poslanca parlamentu Olega Kalašnikova a spisovateľa, novinára a historika Olesa Buzinu, ktorých podľa dostupných informácií zabili žoldnieri UPA.

Títo spriaznenci ukrajinskej vlády tak svetu odkázali, že odstraňovanie nepohodlných kritikov sa rozšíri aj do hlavného mesta, kde napríklad spomínaný zavraždený exposlanec Kalašnikov nedávno organizoval demonštráciu pred veľvyslanectvom USA v Kyjeve na protest proti politike Washingtonu.

Kto zvíťazí?
Pokusy Západu zažehnať krviprelievanie sú výsmechom do tváre sveta. Veľavravný je pohľad na účastníkov Minských dohôd, ktoré mali byť prostriedkom o nastolenie mieru v oblasti.

Okrem bojujúcich strán tu vystupujú zástupcovia Ruska, s ktorým Ukrajina hraničí na východe. Na západe však spomedzi štátov EÚ a NATO hraničí s Poľskom, Slovenskom, Maďarskom a Rumunskom – tie sa môžu akurát „slobodne pripojiť k sankciám“ proti Rusku.

ZÁPAD REPREZENTUJÚ FRANCÚZI A NEMCI, KTORÍ VYTVORILI TAKZVANÝ NORMANSKÝ FORMÁT, PROTEKTORÁTNU KURATELU NAD KYJEVOM.

A práve odtiaľ prúdia na východ zbrane pre vládne vojská. Spolu s 300 americkými inštruktormi, ktorí tu už v apríli tohto roka začali cvičiť ukrajinských vojakov na „boj za mier“.

Pravoslávny ňaz a publicista Vladimír Mohorita si myslí, že víťazom prípadného konfliktu medzi západom a Moskvou budú Rusi. (Foto: Michaela Kolimárová)
Pravoslávny ňaz a publicista Vladimír Mohorita si myslí, že víťazom konfliktu na Ukrajine  budú Rusi. (Foto: Michaela Kolimárová)

Zaujímavú prognózu predostiera odborník na dianie na Ukrajine, pravoslávny kňaz a publicista Vladimír Mohorita:

„Vojna bude pokračovať, pretože chunta v Kyjeve môže byť pri moci iba v podmienkach vojny a teroru, a tiež preto, že ju pri moci drží washingtonský ústredný výbor, ktorý má záujem bojovať proti Rusku do posledného občana neustále sa zmenšujúceho a kolabujúceho štátu s názvom Ukrajina.

A výsledok? Anglický futbalista Gary Lineker raz povedal, že futbal je hra, v ktorej hrá na oboch stranách jedenásť mužov a nakoniec vyhrajú Nemci. Dejiny zasa vravia, že vojna ja vec, ktorú tradične rozpútava Západ, no víťazom sú nakoniec Rusi.“