Úvod Veda & Tech Futuristický traktor bez vodiča sa dá ovládať z tabletu

Futuristický traktor bez vodiča sa dá ovládať z tabletu

Foto: archív

Milovníkom poľnohospodárskej techniky určite poskočí srdce pri pohľade na nový produkt spoločnosti Case IH. Firma v rámci projektu Autonomous Concept Vehicle predstavila futuristický traktor, ktorý nepotrebuje vodiča a funguje na princípe autonómneho riadenia. Stroj, ktorý môže v budúcnosti priniesť revolúciu v oblasti farmárstva, sa dá ovládať prostredníctvom tabletu.

Automómny traktor firmy Case IH:

V traktore sú zabudované kamery, senzory, GPS snímač a ďalšie vymoženosti modernej techniky, takže po párminútovom nastavení dokáže fungovať bez akejkoľvek potreby ľudského zásahu a nezáleží na tom, či pracuje cez deň alebo v noci. Vďaka senzorom vie predchádzať aj kolíziám. Maximálna rýchlosť stroja je 50 kilometrov za hodinu, pričom traktoru stačí jediný príkaz na to, aby aktivoval prednastavený plán práce a sám vyšiel na pole.

Nedoriešeným problémom však zostáva možnosť, že by sa traktor pri presune z jedného poľa na druhé mohol dostať na verejnú cestu a v prípade zlyhania systému by mohol ohroziť bezpečnosť premávky – preto sa oficiálne uvedenie na trh zatiaľ odkladá. Známa nie je ani predajná cena. Dúfame však, že nepotrvá dlho a farmárom tento unikátny samohybný pomocník bude šetriť čas i peniaze.

Foto: archív
Foto: archív