Úvod Politika Gabčíkovo povedalo utečencom jasné nie

Gabčíkovo povedalo utečencom jasné nie

Foto: archív

Huge stock for all kind of cheap jerseys, also 100% high quality guaranteed at the cheap wholesale prices for your require.

Referendum v Gabčíkove bolo úspešné. Obyvatelia odmietli zriadenie dočasného utečeneckého tábora v tamojšom objekte Slovenskej technickej univerzity Bratislava. Na hlasovaní sa zúčastnilo 2 603 oprávnených voličov, čo je 58,46 percenta. Z nich 96,67 percenta, 2501 obyvateľov, bolo proti zriadeniu tábora v obci.

Jediná otázka gabčíkovského referenda znela: “Ste proti zriadeniu dočasného utečeneckého tábora v účelovom zariadení Slovenskej technickej univerzity v obci Gabčíkovo?”

„Som veľmi rád, že výsledok odzrkadľuje postoj občanov. Ďakujem všetkým, že prišli k urnám a napriek tomu, že výsledok referenda nie je záväzný pre orgány štátnej správy, pre nás je dôležité, aby sme mohli prezentovať postoj našich občanov,“ povedal po vyhlásení výsledkov starosta obce Iván Fenes.

Ako informoval, jeho prvoradou úlohou bude obrátiť sa na Ministerstvo vnútra SR, Migračný úrad a na majiteľa budov STU, aby rešpektovali názor občanov. „Neželáme si v obci utečencov,“ zdôraznil. “Na obec s päťtisíc obyvateľmi je niekoľko sto utečencov už veľa.“

Vlády Rakúska a Slovenska podpísali dohodu o presune 500 dočasných rakúskych azylantov z Traiskirchenu do Gabčíkova. Obyvatelia tvrdia, že ich bezpečnosť môže byť po príchode azylantov ohrozená.

Gabčíkovčania sa v súvislosti s plánovaným umiestnením utečencov obávajú o vlastnú bezpečnosť. Problémy s imigrantmi má dnes veľká časť krajín EÚ – aj naši bezprostrední susedia Rakúsko a Maďarsko. (Foto: archív)